Министерството на отбраната на Русия с подробности за атаката с безпилотни апарати срещу база Хмеймим в Сирия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Департаментът за информация и масови комуникации към Министерството на отбраната на Русия пусна съобщение до медиите, в което съобщи подробности за последната атака срещу руската база Хмеймим в Сирия, осъществена в нощта срещу 6 януари, съобщава„Московский комсомолец“, цитиран от Фокус.
Според изявлението, терористите са използвали не по-малко от 13 ударни безпилотни апарати.
„В нощта срещу 6 януари беше осуетен опит за атака на терористите срещу авиобазата Хмеймим и пункта за осигуряване в Тартус, в който бяха използвани безпилотни летателни апарати“, се казва в комюникето на руското военно ведомство. Руските военнослужещи са отразили атака на най-малко 13 дрона.
„Няма пострадали или материални щети в руските военни обекти“, пише още в съобщението.
В момента и базата в Хмеймим и базата за осигуряване на Военноморския флот на Русия в Тартус работят в нормален режим. Атаката на терористите не е нарушила плановия режим на функциониране на обектите по никакъв начин.
Що се касае до дроновете, то десет от тях са използвани за нападението срещу базата в Хмеймим. Шест безпилотни летателни апарата са прихванати от руските подразделения за радиоелектронна борба, като руските военнослужещи дори са успели да вземат под свой контрол управлението им. Три дрона са приземени успешно на приятелска територия, в близост до базата, а още три са се взривили при приземяването.
Освен това, четири безпилотника са унищожени от зенитно-ракетните артилерийски комплекси „Панцир-С“ в Хмеймим и още три в Тартус.
В момента, руските военни експерти изучават конструкцията и техническите специфики на заловените дронове. При това, в резултат от разкодирането на данните на прихванатите апарати е определено точното място на излитането им.
От руското военно ведомство отбелязват, че терористите за първи път са осъществили масирана атака с широко използване на безпилотни летателни апарати, които са пуснати от разстояние, равняващо се на около 50 км. Управлението им се е осъществявало с помощта на GPS.
“Техническата експертиза на заловените дронове показа, че терористите могат да осъществяват подобни атаки от 100 км разстояние“, се казва в съобщението.
Във връзка с това се установяват каналите, по които технологията и устройствата, използвани при създаването на дроновете, са доставени на терористите. Освен това се изследва произхода на взривните смеси, използвани за производството на снарядите, установени на безпилотните апарати.
От руското военно министерство смятат, че факта за използването на безпилотни апарати от самолетен тип от терористите, говори, че някой им е предал съответстващите технологии. Вече е ясно, че терористите могат да осъществяват подобни нападения във всяка страна.
„Инженерните решения, използвани от терористите при атаката срещу руските обекти в Сирия, може да са получени и само от една страна, разполагаща с високи технологически възможности за осигуряването на спътникова навигация и дистанционно управление на изстрелването на професионално направените самоделни взривни устройства по предварително зададени координати“, добавят още от руското министерство и посочват, че вече им е известно, че в самоделните взривни устройства са използвани технологии с чуждестранен произход.