ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министрите и заместник-министрите от Демократическия съюз за интеграция /ДСИ/ връчиха оставките си. Късно снощи ръководството на партията на Али Ахмети съобщи, че деветимата министри ще се оттеглят – Муса Джефери, Фатмир Бесими, Беким Незири, Абдил Аким Адеми, Нурхан Изаери, Аднан Яшари, Илирим Шабани и др. Оставки са подали и четиримата заместник-министри.
В специално съобщение на ДСИ се казва, че партията „от началото на политическата криза в страната е имала конструктивен подход за намиране на решение и имала ключов принос за постигането на договора с цел възстановяването на стабилността и сигурността в Македония“. От там твърдят, че са направили всичко за извършването на структурните реформи, съгласно договора от Пържино, включително и създаването на Специалната прокуратура, която получи мандат да разследва и разкрие незаконното подслушване в страната и сформиране на широко коалиционно правителство.
„Ние инвестирахме изключително много в този процес и винаги беше в наша щета, но за доброто на държавата и народа. За съжаление установихме, че този процес е вече компрометиран като последствие от масовото нелегално, незаконно подслушване и разпространението на записите в ръцете на престъпници с цел тяхната злоупотреба. Този процес беше компрометиран поради институционалната парализа и пасивността на компетентните служби“, се подчертава съобщението на ДСИ. О партията на Али Ахмети изразяват своето възмущението от подслушването, продажбата и разпространението на аудиозаписите, които по-късно се монтират, с цел да се нанесат вреди при реформирането на системата. ДСИ е коалиционен партньор на ВМРО-ДПМНЕ от 10 години.
В служебния кабинет на Димитриев ДСИ има 9 от общо 26 министри, което е повече от една трета от целия състав на кабинета. В Република Македония трябва да се проведат предсрочни парламентарни избори на 5-ти юни. Повече от 1 година Република Македония се намира в тежка политическа криза. Тя бе предизвикана от разкритията на Зоран Заев за управлението на Никола Груевски, който беше на власт от 2006 г. до януари 2016 г. Груевски от своя страна обвини Заев в обслужване на чужди интереси и припомни извършваните от него нарушения, за които е бил помилван.
В страната се състояха масови протести с искане за оставка на Груевски. С посредничеството на ЕС и САЩ беше постигнат договора от Пържино през юни миналата година, който предвиждаше създаването на специализирана прокуратура, която да изправи пред съда всички виновници за сегашната ситуация, както и провеждането на предсрочни избори.