Министрите на отбраната от ЕС ще са първите, които обсъждат климатичните промени
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министрите на отбраната от Европейския съюз в четвъртък ще обсъдят сигурността, отбраната и климатичните промени, заяви върховният представител на Съюза за външните работи и сигурността Федерика Могерини, цитирана от турския консервативен ежедневник Yeni Safak, цитиран от "Фокус".
„Признаваме – вероятно ЕС е един от първите, които признават, че климатичните промени представляват заплаха за сигурността. Така че ние ще обсъдим тази връзка с министрите на отбраната за първи път в историята“, посочи Могерини в четвъртък преди началото на неформалната среща на военните министри от страните-членки на Съюза в Хелзинки.
Могерини заяви, че ще обсъдят и морската сигурност, а по-късно външните министри ще се присъединят към тях, за да говорят за хибридните заплахи и Близкия Изток.
Попитана за ядрената сделка с Иран, Могерини каза: "Нашият постоянен фокус - от Европейския съюз, от моя личен страна, но също така и от нашите държави-членки и това очевидно включва Франция, но също така Германия, Великобритания и други държави-членки - винаги е бил в тези години, да се запази ядрената сделка с Иран“.
Иранската ядрена сделка, известна още като Съвместен всеобхватен план за действие (СВПД), беше подписана през 2015 г. между Иран и Русия, Китай, Франция, САЩ и САЩ плюс Германия.
Миналата година обаче САЩ едностранно се оттеглиха от сделката и засилиха натиска върху Техеран, като отново наложиха санкции, насочени към енергийния и банковия сектор на страната.
Съгласно споразумението основните сили в света обещаха да премахнат икономическите санкции от Иран в замяна на това Техеран да се съгласи да ограничи ядрената си дейност до мирни и граждански цели.
През последните месеци Иран изостави части от сделката и заяви, че ще стигне по-далеч, ако световните сили не направят повече, за да заобиколят американските санкции.
Могерини каза, че СВПД е анекс към резолюцията на Съвета за сигурност на ООН и не е нито международно, нито двустранно споразумение.
„Винаги ще се застъпваме за пълното спазване от всички страни на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и това включва СВПД“, добави тя.
„Ако въз основа на това може да се извърши по-нататъшна работа на базата на взаимно разбиране и уважение, в сътрудничество, ние винаги ще бъдем там, за да съпътстваме и подкрепяме този подход“.