Министрите на правосъдието на ЕС обсъдиха регламента за прехвърлянето на вземания
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В рамките на проведената днес неформална видеоконферентна среща министрите на правосъдието на Европейския съюз (ЕС) обсъдиха редица експертни въпроси по проекта на Регламент относно приложимото право към действието спрямо трети лица на прехвърлянето на вземания.
Проектът на Регламент предвижда по-голяма правна сигурност и предвидимост в търговските отношения, като това от своя страна ще насърчи трансграничните инвестиции в ЕС. Министрите подкрепиха изключването на обратното действие на Регламента и изразиха подкрепа спрямо принципа за неговото универсално прилагане. Те се обединиха и около това, че е необходима допълнителна работа на техническо ниво по въпросите, касаещи правилата за конфликт на приоритети, свързани с новация, които биха довели до възможност за противоречиво тълкуване, относно приложимото право.
Проведеният конструктивен диалог ще спомогне улесняването на бъдещата работа на техническо равнище по досието и постигането на допълнителен напредък в преговорите, като целта е то да бъде приключено до края на годината.
По темата за екстрадицията на граждани на ЕС за трети държави, министърът на правосъдието Данаил Кирилов заяви, че България би подкрепила изработването на препоръки от Европейската комисия, въз основа на детайлен анализ на практиката в отделните държави членки.
„Анализът трябва да внесе яснота и систематичност, и да канализира механизмите за своевременно предаване на информацията между държавите членки, преди да се вземе решението за екстрадиция в третата държава“, допълни Кирилов.
Мнозинството от изказалите се държави посочиха, че не виждат необходимост от нов акт на ЕС в тази област и подкрепиха предложението Евроюст и Европейската съдебна мрежа да бъдат поканени да изготвят анализ и да направят предложения с оглед преценката за възможността за разработване на общи насоки на ЕС.
Сред другите обсъдени теми бяха въздействието на COVID-19 в областта на правосъдието, институционализирането на Европейската прокуратура, а бъдещото Германско председателство на Съвета на ЕС представи работната си програма.