Министър Десислава Танева убеди животновъдите да се откажат от национален протест
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Среща между млекопроизводители и млекопреработватели се проведе във Велико Търново вчера. Тя бе по инициатива на министъра на земеделието Десислава Танева, която в продължение на 3 часа дискутира с присъстващите проблемите в сектора. Резултат от диалога е отказът на фермерите да проведат националния протест, който плануваха за 24 март.
„Напрежението в сектора е вследствие на кризата, която доведе до спад на цените на повечето земеделски суровини. Тази тенденция датира от края на 2014 година, от налагането на руското ембарго, но тя не е само за българските фермери, но и за колегите им от останалите страни, членки на ЕС", увери Танева.
Тя изтъкна, че през миналата седмица са проведени областни консултативни съвети по животновъдство в цялата страна и исканията на стопаните са систематизирани за по-добра комуникация с властта. Според нея излизането на сектора от кризата може да стане само и единствено ако европейските страни започнат да излиза от нея.
„Няма как при свободно движение на стоки и капитали ние да очакваме, че при нас ситуацията може да бъде различна от тази в общността”, допълни министърката. Танева съобщи, че към момента няма анонсиран европейски пакет за финансиране на фермерите, но държавата има готовност да ги подпомогне. Тя подчерта, че министерството ще работи в насока информиран избор на потребителите.
„Има голям обем храни, които са имитиращи млечни продукти, но те се предлагат на специални щандове. В тях има съдържание на растителни мазнини, а не на сурово мляко. В млечните продукти, които не са имитиращи, пък се влага концентрирано сухо мляко. Това е битка за потребителите и поевтиняване на продукта”, заяви Танева. "Ще работим по отношение на контрола за начина на предлагане на продуктите и етикирането им. Тоест дали написаното съответства на това, което съдържа продуктът.
В България вече съществуват лаборатории, които имат апаратура, която може да установи от проба на крайния продукт дали вътре има съдържание на растителни мазнини, без те да са обявени в етикета”, обясни тя. От миналата седмица инспекторите на Агенцията по безопасност на храните по график проверяват в магазинната мрежа готовите храни.
„Чрез този план на управление даваме възможност на мандрите, които произвеждат мляко, неотговарящо на стандартите, да подобрят качеството на суровината в срок до 3 месеца. Другият вид проверки са съвместно с НАП. Те са във връзка със спазването на финансовото и данъчно законодателство и са инициирани от браншови организации в сектор „Животновъдство”, уточни министърът.
На срещата присъстваха над 200 фермери, които останаха доволни от проведения разговор с Танева. Стопаните са единодушни, че диалогът е бил ползотворен, и вярват, че кризата в сектора може да бъде преодоляна с общи усилия. В рамките на срещата те изтъкнаха исканията си за проверки на входовете и изходите на мандрите, по-висока изкупна цена на овчето мляко и възможност за изследване на млечен продукт със съмнително качество.
„На пазара има краве сирена, които се предлагат по 13 лв. за килограм. Това е безумно скъпо. Млекопроизводителите получават субсидии, но изкупните цени падат надолу. В магазините пък продуктът е оскъпен. Най-голямата криза е при стопаните на биволи, овце и кози, защото у нас изкупната цена е до 60% по-ниска от тази в другите страни. При условие, че овцевъдството ще бъде приоритет на Министерството на земеделието, как един фермер може да се развива с тези цени.
А има много млади хора, които искат да се занимават с овцевъдство и да модернизират стопанството си. Затова апелът ни към хората е да купуват от фермерските пазари, от малките фирмени и бутикови магазини и да не посягат към големите вериги. Само така може да се стимулира родното производство”, призова Бисер Чилингеров, председател на Националната асоциация на овцевъдите.