BG EN

Мистериозната смърт на ген. Кашев, сянката на Тато

ГОРЕЩО
РЕТРО

Мистериозната смърт на ген. Кашев, сянката на Тато

238861
на 29.11.2014
Мистериозната смърт на ген. Кашев, сянката на Тато

Откирили шефа на УБО прострелян в главата с личния му пистолет

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Една от най-големите мистерии на социалистическа България е самоубийството на шефа на Управлението за безопасност и охрана (УБО) и личен телохранител на Тодор Живков - генерал Илия Кашев.

препоръчано

Генералът е неизменно до Живков в продължение на осемнайсет години и заради работата си се превръща в един от най-близките му хора. През годините, в които е началник на УБО (това е първообразът на Националната служба за охрана – бел. авт.), той лично отговаря както за обгрижването, така и за следенето на целия висш ешелон на БКП. Според участници в дворцовите интриги на комунистическия режим Кашев докладва всичко, което чува и вижда, на Живков. По този начин във всеки един момент диктаторът е наясно със ситуацията по върховете на властта.

Роденият през 1922 година в село Поибрене, Пазарджишко, Илия Кашев оглавява УБО през 1968 година. Назначението му е изненадващо, защото той няма необходимото образование за поста. Преди това Кашев работи като служител в политическата полиция, която донася на властите за настроенията в обществото.

Заради тоталната си преданост към Живков Кашев е наричан негова сянка. Всички членове на ЦК и Политбюро на БКП внимават какво говорят пред него и се отнасят към мълчаливия генерал със страхопочитание. Разговорите си с Живков Кашев обикновено води на четири очи. Това е част от мистерията, която витае около фигурата му.

След един такъв разговор, проведен през лятото на 1986 година, генералът заминава на почивка в Хисаря. Това е необичайно събитие, защото Кашев не е почивал от 1968 година, откогато неизменно е ангажиран с обслужването на първия човек в държавата. На 28 септември 1986 година до комунистическата върхушка стига сензационната новина, че Кашев е починал в Хисаря. Първоначално никой не може да предположи причината за смъртта му. Малко по-късно, въпреки строгата секретност на информацията, по върховете на властта се разбира, че генералът се е самоубил.

Във фаталния ден Кашев закусва с жена си, която го придружава по време на почивката му. След това става от масата и се прибира в стаята, в която двамата са отседнали. Минути по-късно жена му също става от масата. Малко по-късно се чуват виковете й: „Той се е самоубил!”. Целият персонал в почивната станция се втурва към стаята, в която се намира Кашев. Врата е заключена. След като я разбиват, хората от персонала влизат в апартамента, който е празен. В банята обаче лежи простреляният в главата генерал. В ръката си държи личния си пистолет. Въпреки опитите на лекарите да го спасят, Кашев умира няколко минути след като е намерен.

С това започват действията по укриването на смъртта на страховития генерал. Първо той е откаран в Съдебна медицина, където служители на ДС нареждат на лекарите да напишат, че охранителят на Живков е починал от инсулт. Те обаче отказват да участват във фалшификация на официален документ. Заради това издаването на смъртен акт на Кашев се проточва със седмици. В крайна сметка в смъртния акт е написано, че генералът е починал от инсулт.

В същото време става ясно, че по време на последната си закуска Кашев е споменал на жена си, че може да се самоубие. Той обаче така и не казва си е говорил с Живков по време на последната им среща. През 1990 година сваленият вече диктатор споделя пред разследващите го органи, че причината да обтегне отношенията си с Кашев е, че последният криел, че е болен от диабет. По думите на диктатора по време на последния си разговор с генерала той му казал да отиде на почивка и добавил, че след това ще прецени дали да го остави на поста му.

По време на аутопсията в организма на Кашев са открити следи от антидепресанти, което дава основание на разследващите да стигнат до извода, че генералът е имал проблеми с психиката си. В суматохата около самоубийството в продължение на два дни властите не знаят как да съобщят за смъртта на Кашев на обществото. Върхушката е наясно, че новината за самоубийство в най-близкото обкръжение на Тодор Живков може да има изключително негативен ефект както в България, така и в чужбина. Още повече че през 1986 година ситуацията е допълнително напрегната от аварията в АЕЦ „Чернобил”, която комунистическите власти крият от хората в продължение на няколко седмици. Други поводи за напрежение са изострящата се икономическа криза и генериращият постоянни проблеми възродителен процес. Все пак два дни след смъртта на шефа на УБО в партийния официоз в. „Работническо дело” се появява кратко съобщение, според което ген. Илия Кашев е починал след кратко боледуване.

С това случаят е приключен за социалистическите власти. Смъртта на Кашев обаче поражда слухове, че той е бил убит. Твърденията се подхранват от паническите действия на разследващите и натиска им за укриване на истинската причина за смъртта на генерала. Каква е истинската причина за това знаково самоубийство по върховете на държавата, най-вероятно никога няма да разберем.

 

 

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте хороскопа на Алена на празничния 24 май - успехът намига на Телците, късметът обръща гръб на Лъвовете САМО В ПИК: Вижте хороскопа на Алена на празничния 24 май - успехът намига на Телците, късметът обръща гръб на Лъвовете
ПИК TV x
САМО В ПИК TV: Митрополит Антоний с ГОРЕЩ ПРИЗИВ към българите, разделени за и срещу еврото: Най-силни сме, когато сме единни. Закъсняхме с въвеждането на религията в училището (ВИДЕО) САМО В ПИК TV: Митрополит Антоний с ГОРЕЩ ПРИЗИВ към българите, разделени за и срещу еврото: Най-силни сме, когато сме единни. Закъсняхме с въвеждането на религията в училището (ВИДЕО)
ново
Днес: 10
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК