ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Да предположим, че имате възможност да се озовете пред черна дупка и да разберете докъде ще доведе, ако се опитате да влезете в нея.
Смеете ли да направите тази стъпка, осъзнавайки, че тази гигантска празнота е способна дори да задържа светлина?
Професор Ричард Маси от университета в Дърам отбелязва, че въпреки всички знания, които имаме за космоса, ние знаем малко за черните дупки.
Ако човек премине завесата, тогава вече няма да може да ни изпраща съобщение. Освен това мощната гравитация на дупката ще разкъса пътника, преди да стигне докъдето и да е.
Малко хора ще харесат тази перспектива. Понастоящем физиците имат само такива заключения въз основа на наличните данни за черните дупки.
Обръщайки се към Айнщайн
Много физици вярват, че общата теория на относителността на Алберт Айнщайн е предсказала съществуването на черни дупки, защото те свързват пространството-времето с гравитацията.
Според учените черните дупки се образуват в резултат на смъртта на масивна звезда, оставяйки след себе си малко плътно ядро.
За човек, попаднал в капана на черна дупка, това състояние не предвещава нищо добро.
Професор Маси вярва, че приливните сили ще свият тялото ви на нишки от атоми, като спагети и в крайна сметка обектът ще бъде смачкан в сингулярност.
Следователно вероятността да изскочите някъде другаде във Вселената ще бъде фантастична.
Червееви дупки във Вселената
Някои учени предполагат, че черните дупки всъщност могат да бъдат червееви дупки в други галактики, като самият Айнщайн изучава тази възможност.
През 1935 г. той и Нейтън Росен се опитват да теоретизират съществуването на мостове, свързващи две различни точки в пространството-времето.
Според американския физик-теоретик и нобелов лауреат Кип Торн, няма сигурност, че съществуват червееви дупки.
Никога не сме срещали обекти във Вселената, които да се превърнат в червееви дупки с възрастта.
Черно-бели дупки
Някои учени смятат, че черните дупки водят до бели дупки. Тази теория стана широко разпространена през 60-те години, когато руският космолог Игор Новиков за първи път я спомена.
Новиков предположи, че черната дупка е свързана с бяла дупка, която съществува в миналото.
За разлика от черната дупка, бялата дупка ще позволи на светлината и материята да избягат, но светлината и материята не могат да влязат в нея.
Знаем, че черните дупки умират, но все още не сме сигурни дали те се превръщат в бели дупки. Или че белите дупки в основата си са обратното на черните дупки.
Вземайки предвид горното, се оказва, че черните дупки изобщо не водят никъде и дори да го направят, никога няма да доживеете до края на пътуването си.