BG EN

МИСТИЧЕН ДЕН: На Велика сряда са се случили наистина велики неща - ето защо този ден е толкова важен и какво не бива да правим за нищо на света

Животът днес

МИСТИЧЕН ДЕН: На Велика сряда са се случили наистина велики неща - ето защо този ден е толкова важен и какво не бива да правим за нищо на света

31013
на 12.04.2023
МИСТИЧЕН ДЕН: На Велика сряда са се случили наистина велики неща - ето защо този ден е толкова важен и какво не бива да правим за нищо на света

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

1. Велика сряда - На Велика сряда нашето внимание се насочва към "разкаялата се блудница". Службата подчертава разликата между спасената грешна жена и починалия Юда, който е бил избран за апостол: първата дава своето богатство на Иисус Христос и му целува нозете, а другият за пари предава Своя Учител с целувка.

препоръчано

Централното песнопение е написано от една от малкото поетеси - химнографи в Православната църква. Това е преподобна Касиана, живяла през VIII - IX в. Тя е наричана още Икасиа или Касиа.

Родена е в Цариград и се е подвизавала в цариградския манастир "Св. Богородица - Одигитрия", където била игуменка. Запазени са повече от 40 нейни произведения, в това число канона на Велики петък "Волною морскою", но най-известната нейна творба е славата на Велики вторник - вечерта и на Велика сряда - суртинта.

Можем да кажем, че общата тема на първите три дни на Страстната седмица е краят на света и съдът Христов.

На този ден в храмовете се служи Преждеосвещена Литургия, която е последна за годината. Вечерта богослужението е Малко повечерие. Обичаят повелява днес да се бере здравец и на Разпети петък да се раздава за здраве. В много от храмовете здравецът се развада от свещениците на вярващите, когато те се поклонят на гроба Господен (плащаницата), разположен в средата на храма.

Днес не се работи никаква домакинска работа, защото се вярва, че умението, което всеки притежава, ще се отнеме.

2. Свети Василий изповедник, епископ Парийски († 750 г.) - той живял през царуването на иконобореца Лъв Исавър (717-741). Като оставил света с неговите съблазни, той постъпил в манастир и добродетелно водил монашеско житие.

Когато настанало гонение за светите икони, свети Василий мъжествено се съпротивлявал на иконоборците. За това той бил задържан и бил предаден на много мъчения; но въпреки това той отхвърлил еретическото учение на иконоборците и заедно със свети Прокопий отстоявал истината до проливане на кръв.

Стъргали цялото му тяло, подобно на преподобния Прокопий. После го затворили в тъмница, където се мъчил дълго време - до смъртта на нечестивия цар.

След смъртта на мъчителя, преподобният Василий бил пуснат заедно със свети Прокопий и с другите изповедници и живял, както и преди, в постнически трудове, като обърнал мнозина към православната вяра и като ги наставил в добродетелното житие.

След няколко години богоугоден живот той се сподобил с блажена кончина и с молитва, благодарност и неизказана радост отишъл при Господа, Когото възлюбил от ранно детство

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния работен ден на седмицата: Ремонтът вкъщи е проблем за Телеца, уморените Скорпиони и Стрелци да си почиват САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния работен ден на седмицата: Ремонтът вкъщи е проблем за Телеца, уморените Скорпиони и Стрелци да си почиват
ПИК TV x
Валентин Кардамски пред ПИК TV: Борисов е умел политически въжеиграч и чака назначенията на Тръмп, за да реши какво да прави (ВИДЕО) Валентин Кардамски пред ПИК TV: Борисов е умел политически въжеиграч и чака назначенията на Тръмп, за да реши какво да прави (ВИДЕО)
ново
Днес: 5
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК