МИСТИЧЕН ДЕН: Почитаме с уникален ритуал чудотворна икона на Света Богородица
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
1. Акатистова събота - Чудотворна икона "Златна ябълка" - празникът Златна ябълка е възпоменание на чудотворната икона "Пресвета Богородица - Благодатна", в асеновградското село Горни Воден. Чества се на петата събота от Великия пост.
Това е местен празник, който е свързан с чудото, извършено от Майката Божия чрез нейната свята икона през 1765 година. Това събитие е описано в "Синаксар за златната ябълка" от Ананий Клинис, който тогава е бил игумен на манастира "Св. Кирик и Юлита". Ето какво пише той:
"В този ден, петата събота на Великия пост, православните отдават акатистна похвала на пресветата, пречиста, преблагословена Владичица наша Богородица и Приснодева Мария, възпоменание на светата чудотворна икона на Пресвета Богородица, наречена "Благодатна", която се намира в свещения стар храм в село Воден. Чрез тая света и чудотворна икона Пресветата Майка, изпросвайки от Христа, ни дарява безбройни благодатни изцеления на телесни и душевни недъзи.
Възпоминава се чудото с неплодната жена, която, като беше закъсняла за празника на благодатната Богородица Дева Мария поради дългия път, не можа да получи благословен хляб и като счете това за лош знак, ридаеше и се окайваше за своята неплодност. А йереят, като чу плача и риданията на жената, много се натъжи. И като не намери и троха, останала от благословения хляб, разбирайки причината за мъката на жената, смут обхвана душата му.
Видя тогава старецът една ябълка, оставена в дар пред светата, чудотворна икона "Благодатна Богородица Дева", взе я и я даде на жената (неплодната) като благословение, а тя, като прие ябълката с гореща вяра, се успокои. И не след много време жената се оказа трудна. Като се роди рожбата й, от вяра и благодарност към Божията Майка тя употреби много средства и богато украси светата икона, като даде да изковат една златна ябълка и я дари за спомен на Великата благодат.
Поменете ме и мене всички, които четете и слушате този синаксар, като кажете за мене грешния Ананий Клинис: Бог да го прости и помилва!".
След чудото с неплодната жена празникът, посветен на това събитие се чества и до днес на петата събота от Великия пост.
Оттогава възниква и традицията чудотворната икона на Божията Майка да се обкичва с венци от ябълки още от Първия петъчен Акатист на Великия пост, когато се чете първата статия от Богородичния акатист. Те прeстояват на чудотворната икона до празника, т. е. пет седмици, и след прочитането на последния - Пети акатист, се раздават на безплодните жени, за да се сдобият с рожба.
Вековна е също традицията да се дават и специални колани на бездетните жени, които те да носят на кръста си, за да заченат. Този ритуал е уникален, датира от близо два века и е характерен само за този храм в България.
2. Св. преподобни Теодор Трихина († 400) - Преподобни Теодор се родил в Цариград. Бил син на богати родители.
Още като юноша оставил бащиния си дом, отказал се от богатството и се настанил в един манастир някъде в Тракия. Тук се предал на строг монашески живот и извършвал най-тежки подвизи.
Спял малко и то винаги на камък. Ходел винаги гологлав и се обличал с груба власеница, поради което е наречен Трихина, тоест власеник. Бог го надарил с чудотворна сила, и той както приживе, така и след смъртта си извършвал много чудеса.
От мощите му изтичало благоуханно целебно миро и мнозина намирали там цяр за недъзите си. Починал в мир около 400 година.