Търсете премиерната книга "Сидхарта и пътят към нирвана"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Животът на Гаутама Сидхарта – светското име на човека, познат днес най-вече като Буда, е обвит в легенди и предания, в които често се преплитат мистичното и достоверното. Всичко за него и за учението му можете да прочетете в премиерния сборник с 44 увлекателни притчи "Сидхарта и пътят към нирвана" на издателство "Милениум".
Изследователите са категорични, че смятаният за създател на будизма, една от най-разпространените религии в света, мъж е индийски принц, роден в семейство, което желаело да му осигури охолен и спокоен живот. Сидхарта (ок. 566-483 г. пр.Хр.) е син на царя на малко царство в Североизточна Индия близо до границата с Непал, със столица град Капилавасту. Денят на раждането на Буда е празнуван в редица държави. Различни източници твърдят, че майката умира при раждането му или седем дни по-късно. На новороденото дете е дадено името Сидхарта, което се състои от две думи в санскритския – „сидха“ (постигам) и „арта“ (това, което е търсено). Означава „този, който постига целта си“. Планински отшелник ясновидец видял родилните белези на детето и обявил, че то или ще стане велик цар, или свят човек.
Преди да се превърне в духовен учител и вдъхновител на мнозина, Гаутама Сидхарта се наслаждава на безгрижен живот и изобилие. На шестнайсет години той се жени за своя братовчедка на същата възраст. От нея има син Рахула и всички живеят несмущавани от бедите на света, докато този покой не се нарушава от случайни срещи с грохнал старец, с болен човек и с аскет – това всъщност са знаменитите запознанства на Сидхарта със старостта, с болестта и с отшелничеството. Когато става свидетел на погребение, Сидхарта окончателно се променя. На двайсет и девет години решава, че трябва да се откаже от живота, който води – разкошен и презадоволен, когато толкова хора измират от глад или тънат в крайна нищета. Затова иска да се посвети всецяло на търсене на истината. Терзае го въпросът защо и богатите често са отчаяни и нещастни, защо всички са еднакво изложени на болести и какъв е смисълът на живота, щом всичко, което правим, ни води единствено към гроба. В живота сигурно има нещо повече от мимолетните удоволствия, които страданията и смъртта заличават твърде скоро, разсъждава Сидхарта.
Той изоставя палата, жена си, невръстния си син и всички земни благà и се превръща в скитник без пукнат грош в джоба.
Когато изгражда своята философия, Гаутама започва да предава мъдростта си чрез примери, напътствия и беседи, а след това започва да обучава и ученици. Постепено изцяло се посвещава на преподаването, привличайки стотици последователи. Мъдрецът залага като основен принцип на учението си правилото, че човек винаги трябва да търси истината сам, без да се предоверява на хора или авторитети, защото истината е свобода и избор. Според Буда „всичко се прави с мисълта“ – тя има силата да твори и доброто, и злото, а ключът към правилното ѝ овладяване е в умението да се балансират противоположностите. Върху тази философия са залегнали и много съвременни теории от областта на приложната психология, които претендират за оригиналност, но всъщност са почерпани от древността.
"Сидхарта и пътят към нирвана" е шестото заглавие в поредицата "Философия за всеки", в която излязоха книгите, посветени на Сократ, Конфуций, Соломон, Диоген и Сенека. Някои от схващанията на конфуцианството също се припокриват с тези на Сидхарта, затова привърженици на будизма можем да съзираме и сред тези на Конфуций. Красивите томчета с разбираеми притчи са достъпни за читатели на всяка възраст, дори за учениците, които правят първите си стъпки във философията. Притчите и афоризмите, преживели проверката на вековете и събрани в тези мъдри книги, дават храна за размисъл по въпросите как да възпитаваме децата си и кое е ценното в собственото ни съществуване.