Михаил Миков в откровено интервю пред ПИК: Видин се превърна в българския Бергамо. Корнелия Нинова нападна Гергов, за да прикрива истинските проблеми в БСП - мандатът й изтича с големи борчове
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Епидемията от коронавирус и извънредното положение, което осуети общопартийният избор на нов лидер на БСП, задълбочиха още повече конфликтите между сегашната председателка на столетницата Корнелия Нинова и социалистите до степен, че тя поиска най-големия дарите на партията Георги Гергов да я напусне, защото не е съгласен с нейната политика и позиции. И дори накара трима депутати от Пловдив, на чиято Общинска организация Гергов е председател, да пишат писма срещу него.
В същото време данните за разпространението на коронавируса у нас показват, че Видинският регион е в най-тежко състояние и с най-много заболял медицински персонал.
Затова потърсихме бившия председател на БСП и бивш депутат от този регион, който и в момента е там, Михаил Миков за оценка на ситуацията във Видин и в БСП.
- Г-н Миков, защо ситуацията с инфекцията от коронавирус във Видин е толкова тежка?
- Видинската болница през последните 2-3 години беше в изключително тежко състояние поради лошо управление. Беше сменена предишната директорка, която е на поста още от 2014 г. Тя не е член на БСП. Бяхме тръгнали да възстановяваме инфекциозното отделение. А сега, когато коронавирусът дойде, това ръководство реши, че няма нужда от инфекциозно отделение и от инфекционисти. И коронавирусът завари болницата без инфекциозно отделение.
- А защо предишната директорка беше сменена, след като е била успешна?
- По политически причини, в които участва включително и местния депутат от управляващите, но не и без съгласието и участието и на проф. Гайдарски и на депутата от БСП Филип Попов. Другият ни депутат от този регион е Цветан Топчиев. Те имаха срещи с Кирил Ананиев. И в следствие болницата беше приведена отново в едно състояние да трупа дългове.
- Това ръководство приближено ли е на някакви политически лица?
- То беше политически назначено през първия мандат на ГЕРБ, когато местният депутат Тошев определяше кадровите решения. Оттук насетне проблемите се задълбочиха, появи се остър финансов недостиг. В момента кризисната ситуация с болните лекари и сестри и санитари фактически обезсилва капацитета на лечебното заведение. Става дума за възлови отделения като кардиология и неврология в един застарял регион. Там са основният поток от пациенти. И след като отмине коронавирусът, последствията ще бъдат много тежки, защото този начин на финансиране пък няма да даде възможност да се осигурява издръжката на болницата – няма пациенти, няма постъпления от Здравната каса. Все повече пациенти прибягват до лечение в Монтана, в Лом или извън областта.
И пак обръщам внимание, че това единствената пълноценна болница в цяла област. Преди 15 дни имаше информация, че ще се затваря болницата в Белоградчик. Уж се спаси, но тя не функционира пълноценно като отделения и като медицински специалисти.
- А защо заразата във Видин е толкова силно разпространена?
- За да се превърне Видин в българското Бергамо, като че ли има много причини и това са границите. Още навремето, когато коментирахме необходимостта от инфекциозно отделение, ние държахме сметка, че става въпрос за Дунав мост с един огромен трафик, става дума за няколко пристанища на Дунав, на които спират кораби, става въпрос за КПП-та със Сърбия, през които също минават хора вирусоносители. Т.е. вратите на България, местата, през които се влиза в България са много по-уязвими за влизане на инфекцията.
Освен това такъв е профилът на региона, че много хора, които работят в чужбина, се върнаха, така че, не искам да гадая, но може по всяка от тези линии през вратата на България, какъвто е Видин, да проникне инфекцията.
И не на последно място смятам, че местната власт, въпреки опитите за извънредни заседания, за предприемане на мерки, както мерки за укрепване на болницата с помощ от общината, така мерки за цялостна хигиена, не срещнаха никакво разбиране от общинското ръководство. Председателят на общинския съвет свикваше сесии по всякакви поводи, за разни строителни въпроси, за бизнес въпроси, но не пожела още в началото, която имаше такова предложение, да се обсъдят опасностите, които съществуват във Видин, както по отношение на това, че той е входна артерия, така и по отношение на ниския капацитет на Видинската болница.
- А вие поискали ли сте помощ за медицински персонал?
- Ето това би трябвало да бъде предмет на едно сериозно обсъждане от страна на общинската власт. И когато всички политически сили се обединят около такова разбиране, обръщане към Националния щаб, който да потърси решение за временно осигуряване на нормалното функциониране на болницата. Иначе няма как да функционира нито кардиологията, нито неврологията. Знаете, че инсултите и инфарктите са именно в тези отделения. Няма как болницата да не си върши продуктивно работата не само по отношение на болните от коронавирус, а по отношение и на всички други заболявания, които своя профил в един застарял регион и най-вече сърдечно-съдовите.
- Ние сме поставяли въпроса дали към Видин не трябва да се пренасочи медицински персонал.
- Аз смятам, че народните представители и Общинският съвет институционално трябва да направят такова искане. Смятам, че България има капацитет да мобилизира лекарски състав, който да бъде насочен макар и временно за покриване на това място. В противен случай проблемът ще се пренася и навътре в страната. Включително и инфекционисти. Нали по време на извънредно положение предполагам, че има възможност за мобилизация на такъв тип специализиран персонал, който да се включи за справянето на инфекцията във Видин и от армията. Нали всички казват, че сега е война. Като има война, от моите войнишки години знам, че има мобилизация. Хубаво е ген. Мутафчийски да мобилизира, за да се осигури този Видински фронт на войната с COVID-19.
- Въпреки голямата тревога около коронавируса, политическите процеси също не прекъсват. На 9 май, когато приключва мандатът на Корнелия Нинова, вашата партия де факто остава без лидер. Какви са процедурите в този случай и какво ще предприемете?
- Председателката трябва да се подчини на ясните правила на устава. Трябва да се създаде някаква организация за провеждане на заседание на Националния съвет. Ако не може присъствено, то с решение, координирано по електронен път. В нашия устав има правила за вземане на решения „на подпис“. Трябва да се излъчи заместник председател, който да поеме ръководството на организацията.
Тук стоят и други въпроси. Първият въпрос е, че около 150, т.е. близо половината конференции не са проведени. Те трябва да бъдат насрочени наново, но за да се насрочат, трябва да се съберат Общинските съвети, трябва да има алгоритъм за вземане на решения в условията на пандемия. След като децата могат да учат дистанционно, смятам, че няма пречки такива решения да се вземат. Но първо трябва да има яснота кога ще приключи това, за да се довършат тези конференции, да се изберат делегати и чак тогава да се продължи нататък. Като че ли Корнелия Нинова е вторачена повече в преки избори и собственото си оцеляване в БСП и тези въпроси ги няма в дискусията в партията.
- Ваши колеги твърдят, че е възможно свикване и на действащия в момента конгрес, който да избере нов лидер на партията. Как стоят процедурно нещата в тази посока?
- Конгресът е действащ и конгресът е върховен орган. Никой не може да се поставя над него – нито председател, нито който и да било. Така че конгресът е в пълната си функция до заседанието на следващия конгрес, който пък не може да бъде попълнен и да съществува като орган, защото тези 150 конференции не са попълнени. Така че единственият легитимен и върховен орган на партията в момента е конгресът, избран в рамките на кампанията през 2016 г.
- А защо, вместо да решавате тези въпроси, вашата лидерка Корнелия Нинова нападна най-големия дарител от партията ви и председател на ваша общинска организация Георги Гергов и дори поиска да се махне от БСП?
- Това е измислен скандал. Партията наистина е в тежко състояние – и политическо, и организационно. Не говоря за финансовото което тепърва ще бъде предмет на сериозни обсъждания, защото през тези 4 години баят пара премина през БСП, а накрая останаха големи борчове.
В случая Гергов е удобна мишена, ако щете и заради икономическия му статус. Знаете, че той е заможен човек, а тези хора могат винаги да бъдат по-лесно остракирани. Създава се вътрешнопартиен проблем, който да затвори другите, големите проблеми – къде сме като политика, къде сме като идеи, къде сме като организация, къде сме като прилив на доверие, респективно като членска маса от активните граждани на България, къде сме, ако щете, като финанси, които са необходими за нормалното функциониране на една партия.
И тогава това се подменя вътрешнопартийния враг – дали ще е английски агент, дали ще е изменил на идеите на ленинизма, или ще е богат човек, този вътрешнопартиен враг трябва да отклони вниманието и да консолидира определени среди в БСП, особено когато въпросът им се поставя доста спекулативно: ти за Гергов ли си или за Нинова и партията, респективно. Защото битките с вътрешнопартийния враг винаги се водят на една доста плоска плоскост, като от едната страна се поставя образът на врага, а от другата се поставят тези, които ръководството посочи и приближените до него, които трябва да проведат тази кампания за отклоняването на вниманието на партийните членове от действителните проблеми на партията.
Нали си спомняте, че такива врагове имаше и в началото на този мандат и това бяха народните представители с много мандати. Те бяха плашилата за партията.
- Тази група на плашилата като че ли вече много се разшири. Май малко останаха извън нея?
- Гергов, Краси Янков, онези, които в началото участваха в избора на Нинова, постепенно й стават ненужни. Особено пък ако си позволят да имат собствено мнение и да заемат някаква позиция и се случват такива неща, както сега. Това е контрапродуктивно. Това не е обединяване, а продължаване на прокарването на разделителни линии – дали ще са млади и стари, дали ще са народни представители с голям стаж и млади народни представители няма значение. Важното е да има някой, който да бъде сочен с пръст като изкупителна жертва на развитието на партията.
- Има едно разпратено писмо от трима депутати от Пловдив срещу Гергов. Вие получили ли сте го, подкрепяте ли го?
- Смятам, че в момента имаме редица други проблеми, вместо да заклеймяваме Гергов. Тези депутати от Пловдив да погледнат какво се случва с партията, какво трябва да правят в парламента, каква им е законодателната програма, какви законодателни мерки да предложат и да внесат в деловодството на Народното събрание, а не само на приказки, за преодоляване на последиците от пандемията, какви мерки за здравеопазването да се внесат така, че да не се случват като с Видинската болница, която ни превръща в българското Бергамо.
- Така или иначе, поведението на една партия е проекция на нейния лидер. Как определяте БСП особено в условията на тази изключително тежка за всички хора криза?
- Аз мисля… Но това е моя оценка, ще взема да кажа нещо и утре и мен да ме посочат за изключване. Но в края на краищата нещата трябва да се казват.
Смятам, че в тази ситуация конструктивността на опозицията трябваше да се прояви във висока степен. И оценките от социологическите проучвания, които излязоха и дават някаква представа за нагласите на гражданите като че ли също са ясни за това поведение. Оттук насетне тези оценки трябва да прозвучат и в съответните органи на партията. Смятам, че БСП можеше доста по-добре да участва в решаването на проблемите с COVID-19.
Ето, вземете случая с Видинската болница. Защо ние с вас си говорим тези неща, а те не звучат от хората, които са управляващи народни представители и още повече опозиция. Още повече трябва да ги поставят опозиционните народни представители и да посочат решение, да предложат конкретни текстове в закона за извънредното положение за случаите, когато лекарското съсловие в една болница се разболее.
В цял свят се знае, че медицинският персонал е уязвим. Когато има такава ситуация, да се даде механизъм на изпълнителната власт, с който да се запълни дефицита, за да се осигури здравето и живота на гражданите. Ето една тема, по която би било чудесно БСП да има решение, което да се сложи на масата на управляващите и да се търси самото решаване.
Много неща не бяха направени, сега няма да правим списъци, но не може в една такава ситуация ти да играеш на инат, да се дръвчиш, да скачаш. В такава ситуация трябва да си конструктивен, разбира се, не безкритичен. Напротив – критичен към действията на властта и управлението, но да оставаш конструктивен, защото става дума за живота и здравето на граждани, които нямат политически цвят. На всички.
- Какви срокове за развитието на събитията в БСП давате?
- Аз срокове не давам. Дава ги коронавирусът, от заразените, от болните и излекуваните. И това е в цял свят. Оттам насетне има правила, които трябва да се спазват, защото в противен случай това ще делигитимира още повече партията, ако отидем към това кой какво иска. Има устав, има срокове, ясно е, че трябва да има пренасрочване на половината конференции, ясно е, че има действащ върховен орган и това е конгресът в избрания през 2016 г. състав. Това са сигурните параметри. Оттам нататък коронавирусът е този, който ще движи времевите рамки.