Нов десен алианс ще бъде магнит за младите, смята професорът от НБУ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Проф. Михаил Неделчев е роден през 1942 г. в София. Завършва славянска филология и философия в Софийския университет. След 1989 г. е заместник-председател на възстановената Радикалдемократическа партия. Депутат в Седмото Велико народно събрание. Председател на парламентарната комисия по радио и телевизия в 36-то НС. Ръководи департамента „Нова българистика“ в Нов български университет. Председател е на сдружение „Български писатели“.
Интервю на Зорница Веселинова
- Българският политически казан ври и кипи. Възможно ли е кашата в него да загори, г-н Неделчев?
- Действително, България е в много голяма политическа криза. Сюжетът, в който сме въвлечени, е начало на нов политически „мюзикъл”. Цялата политическа система вероятно ще бъде пресъградена. Нито една партия няма да остане недокосната, нетрансформирана от тази криза.
- Ще има ли син конгломерат в основите на новата „постройка”?
- Трябва да положим всички усилия да се появи демократична формация на базата на спомена и историческата роля на първия Съюз на демократичните сили. Дай, Боже, в създаването й да се включат най-вече младите хора. Според мен тази формация първоначално трябва да бъде конгломерат, т.е. там да са всички партии и движения, увлечени от идеята на СДС, но запазващи в някаква степен самостоятелността си. Новият десен алианс трябва да изиграе ролята на магнит за младите хора, които досега не са били политически активни, а някои от тях дори не са гласували. Те са горе-долу три четвърти от протестиращите в момента.
- Някои политолози и социолози твърдят, че протестиращите сега са по-младата, по-будната и и по-интелигентната част на обществото. Но тези хора не реагираха на безобразията, сътворени от правителството на ГЕРБ. Защо?
- Не отричам изцяло правителството на ГЕРБ и не смятам, че сегашните протести трябва да доведат до реставрацията му. Но ако някой се е провинил, да бъде съден. А не да бъде уличаван с компромати. Не е редно лидерите на най-голямата партия да се окачествяват като „двамата престъпници“. Не бива да правим разлика между протестиращите през февруари и март от една страна и протестиращите сега от друга. През февруари и март протестите бяха социални. Лицата на хората, излезли на улицата тогава, бяха по-намръщени, по-сърдити. Днешните протести обхващат по-пъстра картина на българското общество. В тях са въвлечени повече социални групи. Доминират интелигентните хора, образованите млади българи.
- Иван Костов заяви, че „..всяко очакване улицата да решава конкретни политически и управленски проблеми ще завърши с провал на протестиращите и победа на мафията“. Прав ли е бившият лидер на ДСБ?
- Иван Костов каза, че протестите трябва да родят политически послания. Според него тези, които искат да се ангажират с политика или до този момент са били политици, трябва да формулират общите становища и да ги предложат на протестиращите, а те да ги възприемат. Убеден съм, че Иван Костов мисли позитивно за сегашните протести и всъщност предупреждава за опасността да не бъдат манипулирани, или пък да затихнат преди формулирането на общите послания. Протестиращите имат много ясни искания. Е, някои звучат доста агресивно. Според тях това правителство трябва да подаде оставка – заради безумните кадрови решения. Най-безумното от тези решения бе за човека, който трябваше да оглави ДАНС.
- Защо не споменавате конкретното име – Делян Пеевски?
- Толкова ми е противен, че избягвам да произнасям името му. Сегашното правителство е опасно за България, опасно е за националната ни сигурност. Защото най-вероятно споменатият човек веднага се е снабдил с информация за българския агентурен апарат. Той вече знае и имената, и псевдонимите на съответните агенти и това може да бъде използвано по различни начини. Назначението му е подготвяно в продължение на месеци. То е плод на голяма стратегия, не е моментно безумие. Това е план за някаква агресия и до този момент не са ясни нейните прицели. Но този план беше осуетен от протестите. Мъчно ми е, че настоящият премиер бе въвлечен в тази история.
- Как бихте коментирали „прегръдката” между ДПС и „Атака”?
- Има най-различни концепции. Една от тях е, че двете партии взаимно се поддържат. Излъчването на агресивни послания активизира привържениците и на едната, и на другата формация. Това е политика, работеща на принципа на скачените съдове. Според друга теза омразата между ДПС и „Атака” е фалшива и е форма на манипулация на общественото мнение. Тази действителност е доста вулгарна и опасна.
- А изстъпленията на Волен Сидеров опасни ли са за държавата?
- Не бих го надценил чак толкова. Но политическо поведение като неговото винаги е опасно. То ражда не само страхови неврози, но и агресии. Тези агресии, тази повишена негативна емоционалност, която излъчва този човек, е заразителна. По някакъв начин тя увлича и други хора. Отрицателната енергия не е градивна, тя е деструктивна. Много е странно, че хора, които се обявявяват за националисти, всъщност мразят толкова драматично. Те мразят онези, които не мразят достатъчно. Т.е. те биха ме мразили, понеже изобщо не мразя или не мразя достатъчно турците, евреите и т.н. Консолидацията на нацията няма нищо общо с хора, облечени в агресивни черни тонове и с намръщени физиономии, които крещят. Притеснявам се от такъв тип присъствие.
- Но БСП не се притеснява, че парламентът се крепи именно на агресивен човек, от когото може да се очакват всякакви изненади...
- Този парламент не се получи. Ситуацията в него е патова и неприятна. Би било много уместно да се въведе задължителното гласуване, защото тогава вота си ще дадат хора, които до този момент не са гласували. Има много голям брой млади хора, желаещи да променят съотношението между политическите сили. Евентуални предсрочни избори биха ли променили сегашното парламентарно статукво? Нищо не пречи за една седмица парламентът да приеме основни промени в избирателния кодекс. Те ще дадат възможност сегашното статукво да се промени. Правилно ли беше от политическа и морална гледна точка ГЕРБ да напусне парламента? Това е техен избор.
Не съм нито член, нито симпатизант на ГЕРБ. В крайна ситуация една формация може да пристъпи към този акт. Това се практикува навсякъде по света. Да превърнеш политическата сила с най-добър изборен резултат в нещо, от което нищо не зависи, да не й дадеш ръководството на комисии, е форма на унижение. Когато те унижават, напускаш. Това е достойното поведение. Бойко Борисов смята себе си за достоен мъж, но непрекъснато хленчи, че или някой ще го убива, или някой прави завери срещу него. Това е типичният за г-н Борисов самоироничен и шокиращ околните стил. Но нека се запитаме защо той намекна, че тъкмо човекът, избран за председател на ДАНС и впоследствие махнат от този пост, иска да му навреди?! Струва си да помислим върху това.