BG EN

Мишел Барние отхвърли призивите на Великобритания за търговска сделка в "канадски стил"

ЕС

Мишел Барние отхвърли призивите на Великобритания за търговска сделка в "канадски стил"

17518
на 18.02.2020
Мишел Барние отхвърли призивите на Великобритания за търговска сделка в канадски стил
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Главният преговарящ за Брекзит от страна на Европейския съюз Мишел Барние отхвърли исканията на Обединеното кралство за подписване на търговска сделка в „канадски стил“, която би освободила Лондон от нуждата да се съобразява с европейските регулации, пише британското либерално издание The Guardian. С думите си Барние по деликатен начин напомни на премиера на Великобритания Борис Джонсън да не се отмята от думата си.

Изказването на Барние е отговор на думите на съветника за Брекзит на Джонсън Дейвид Фрост, който по-рано заяви, че страната му настоява да изготвя свои собствени правила и закони. Барние заяви, че премиерът Джонсън се е съгласил само преди шест месеца да се съобразява със социалните регулации и тези, свързани с опазването на природата, както и с изискванията на ЕС за държавните субсидии.

Попитан дали Фрост е бил прав, като е казал, че подобна сделка, в която Лондон се съобразява с Брюксел, би била „недемократична“ за Великобритания, Барние заяви, че не е съгласен с това.

„Това е суверенно решение на ЕС, както е и суверенно решението на Великобритания да си сътрудничи с нас. (…) Това написа Борис Джонсън в политическата декларация (за Брекзит)“, каза Барние.

Той и преди се е изказвал критично за Джонсън и го е обвинявал, че се опитва да се отрече от думата, която е дал на ЕС по време на преговорите за Брекзит по-рано. Общата политическа декларация изисква и от двете страни – Брюксел и Лондон – да не се подкопават едни други по въпросите с търговията. Според информация на The Guardian, позицията на ЕС е, че тези разпоредби трябва да бъдат запазени. Фрост заяви, че Великобритания не желае да намалява своите стандарти, а вместо това да получи независимост като „суверенна“ страна, равна с ЕС.

В своята реч по-рано Фрост заяви, че общественото мнение ще се обърне срещу правителството, ако Великобритания продължава да се съобразява с европейските регулации след декември 2020 г.

Той предложи подписване на търговско споразумение, подобно на това с Канада, която избегна наблюдението на европейските съдилища и институции върху стоките си и „привеждането им“ според европейските стандарти.

Барние заяви, че Великобритания е разбрала по време на преговорите по-рано и подписването на политическата декларация, че всяка търговска сделка, подписана с Лондон ще бъде уникална, като се има предвид близостта на страната до европейските пазари.

„Ние предложихме търговско споразумение със страна, която е много особена и уникално близка, за разлика от Канада, за разлика и от Южна Корея и Япония“, каза Барние.

„Ние сме готови да предложим и да работим много бързо с Великобритания на базата на политическата декларация, която беше договорена с Борис Джонсън. Ние сме готови да предложим такова споразумение, ако Обединеното кралство желае това“, добави още той.

В отделно изказване по темата, еврокомисарят по търговията Фил Хоган заяви, че Лондон ще понесе „пълната отговорност“ за своите избори.

„Ние искаме равни условия, но те изглежда не ги искат“, каза той.

„Това е голямо притеснение за много от производствените сектори във Великобритания. Ако те искат да се разграничат от съществуващите правила и регулации, ще си имаме проблеми. И колкото повече се разграничават от съществуващите правила и регулации, толкова повече проблеми ще имаме“.

Ги Верхофщад, евродепутат и бивш премиер на Белгия, който отговаряше за подхода на ЕС към Брекзит по-рано, заяви че Лондон се опитва да преговаря с Брюксел сякаш двете страни „живеят на различни планети“.

Той добави, че би било цяло чудо, ако някой успее да договори добри условия в търговските преговори с Лондон.

„Не е добре, че продължаваме да дискутираме бъдещите ни взаимоотношения, сякаш Великобритания и Европа се намират на две различни планети, защото британските пазари и европейските такива се намират много близо един до друг – физически и географски. И така, тези неща са толкова напрегнати, че трябва да ги разглеждаме по малко по-различен начин от обикновена сделка за свободна търговия“, каза той.

препоръчано

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 71
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК