Москов предлага сливане на психиатрични, онкологични и кожни центрове
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Предлага се вливане на сегашните центрове за психично здраве, онкологични центрове и центрове по кожно-венерически заболявания, които са бившите диспансери в съществуващите най-близки многопрофилни болници. Целта е да се осигури комплексно лечение на един пациент.
Това обяви министърът на здравеопазването Петър Москов. "Не се засяга компетентността, пълнотата и спецификата на работещите, пациентите. В места като Сливен, Плевен, където не са съществували такива диспансери нещата са в многопрофилните болести и вървят добре. Дава комплексност на услугата", увери Москов. Предложението е част от промените, които Москов смята да предложи в Закона за лечебни заведения.
Това стана ясно след 2-часово заседание на Висшия медицински съвет, който категорично подкрепил промените. Друга, по думите на Москов, ключова промяна в Закона за лечебните заведения е формирането на задължителен характер на национална здравна карта и произтичащо от това задължение на НЗОК да сключва договори единствено и само с лечебни заведения, които са получили положително становище от Националния съвет за национална здравна карта.
"Задължителният характер на националната здравна карта изхожда от потребности. Тези потребности на базата на областно ниво критерии през областните съвети по здравна карта ще бъдат обобщени по Националния съвет за национална карта. НЗОК ще има право да не сключи договор с болници в състояние на излишък от предлагана услуга. Излишъкът се записва по определени критерии", обясни здравният министър. За пример той посочи, че има 3 или 4 града с предлагане на свръх медицински услуги и територии, които са с изпразнен достъп до бързи медицински услуги.
Според него здравната карта е и начинът държавата да гарантира, че пациентът независимо къде живее има път за лечение на заболяването му. Ако живеете в Карнобат и детето ви е болно, в момента НЗОК не е осигурила пътя на детето ви, за да достигне до нивото да му бъде оказана компетентна медицинска помощ. През нуждите, които НЗОК структурира на това дете ще бъде ясно обозначен и гарантиран. Картата е регулиране на свръх брой на лечебни заведения и обективна база, на която държавата да развива здравна политика, в райони, където няма достатъчно заведения", каза още по темата Москов.
Той обясни, че се залагат и промени в статута на определени лечебни заведения, като се дава възможност болници да направят консорциум и да кандидатстват с общ договор за НЗОК. Това се предлага за райони с една водеща болница и няколко западащи такива. Относно това защо няма кандидати за обществената поръчка за ваксините, Москов обясни, че здравното министерство е обявило обществена поръчка, на която не са дошли и 2-те фирми, които са доставчици на 5 и 6-валентната ваксина за деца.
"Получихме уклончив отговор, че ще доставят част от ваксините. Фирмите имали технологично затруднение. Тогава аз ги запитах как децата в Германия нямат, защото те са доставчици и там, а страдат българи, македонци и румънци", възмути се Москов. Той увери, че министерството търси решение и ще го намери и обеща, че няма да остави децата без ваксини. Москов отговори и кое е предизвикало смяната на директора на болница "Св. Иван Рилски". "Стана ясно от изявленията на директора на "Иван Рилски", че се съпротивлява на идеята за сливане на 9-те болници в обща администрация и той беше сменен", каза Москов и добави, че всеки директор, който се противопостави на сливането ще бъде смесен.