ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Казват, че 2013 г. ще бъде началото на нова ера за човечеството, когато духовните лечения ще са на особена почит. Едно от тях е целебното въздействие на Моцартовата музика върху хора с различни страдания. Може ли днешната наука да обясни този феномен? Радосвета Милева, Русе
Много разпространено е мнението, че музиката на Моцарт влияе благоприятно на мозъчната дейност. За първи път това твърдение получава научна обосновка през 1993 г., когато сп. "Нейчър" публикува информация за студенти, слушали „Соната в ре мажор за две пиана”.
След това попълнили тест за пространствено мислене. Те се представили много по-добре на него, отколкото студентите, които не са слушали сонатата. Ръководителката на изследването Франсис Раушер /виолончелистка и преподавателка в университета в Уисконсин/ повторила експеримента, но с лабораторни мишки. Оказало се, че младите екземпляри, расли на фона на същата музика, се ориентират в лабиринт доста по-бързо, отколкото другите. Изводите на Раушер намират широк отзвук в обществото. Други психолози разширяват опитите й, като изследват влиянието на произведения от Бах, Хайдн и Менделсон.
Така се стига до научния факт, че музиката създава връзка между двете мозъчни полукълба. Това е условие за свърхконцентрация, а тя пък може да доведе до върхови постижения в определена дейност. Няколко проучвания сочат, че такава свръхконцентрация се наблюдава най-често при слушане на творби от Моцарт. Според Джон Хюз /невролог от университета в Илинойс/, с Моцарт се постигат най-добри резултати, защото в композициите му отделни музикални фрази се повтарят на всеки 20-30 секунди. Това съвпада приблизително с продължителността на мозъчните вълни. Хюз е категоричен - чрез творбите на Амадеус, може да се противодейства на хаотичните дразнения при хора, поразени от свещената болест / т.е. епилепсия/. Тези теоретични пояснения се подкрепят от практиката на невролози в Чикаго, които съобщават, че при някои пациенти епилептичните припадъци намаляват под въздействието на Моцартовите произведения.
След като слушат части от „Соната в ре мажор за две пиана” болни от Алцхаймер се представят по-добре на психотестовете, твърдят медици от Калифорния. По същия начин вече се лекуват много пациенти с различни по вид психози.