МЪЛНИЯ! Предложиха на Сарафов да поиска имунитетите на Кирил Петков и Божидар Божанов заради корупция за близо 18 млн. лв. и за натиск върху Йоловски

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Софийска градска прокуратура предложи на главния прокурор да поиска снемане на имунитета на Кирил Петков и Божидар Божанов – народни представители в 51-вото Народно събрание, по досъдебно производство, водено от Комисия за противодействие на корупцията под ръководството и надзора на СГП във връзка с обществена поръчка за близо 18 млн. лв.
Под надзора и ръководството на Софийска градска прокуратура (СГП) Комисия за противодействие на корупцията (КПК) провежда досъдебно производство за корупционно престъпление.
Днес, 28.02.2025 г., СГП предложи на главния прокурор на Република България да внесе мотивирани искания до Народното събрание на Република България (НС) за даване на разрешения за привличане към наказателна отговорност на Кирил Пектов и Божидар Божанов – депутати в 51-вото Народно събрание.
Предложенията са изготвени от наблюдаващ прокурор от СГП след проведено разследване и събиране на достатъчно доказателства, даващи основание за обосновано предположение, че действащите народни представители са съпричастни към извършване на конкретни престъпления от общ характер.
В предложението е мотивиран извод за наличие на достатъчно доказателства Кирил Пектов да е извършил опит за принуда - престъпление по чл. 143, ал. 1, вр. чл. 18 НК. Според събраните доказателствени материали на 02.10.2023 г., в заведение в гр. София Кирил Петков направил опит да принуди Александър Йоловски – министър на електронното управление, да извърши нещо противно на волята му. Народният представител с агресивен тон казал на Йоловски, че когато предприема действия да уволнява хора, които са назначени от Божидар Божанов, трябва да ги съгласува с Божидар Божанов, както и задължително да съгласува с Божидар Бжанов всичко, което прави като министър, включително важните стратегически въпроси, провеждането на обществените поръчки и всякакви процедури по възлагане, както и че всички важни решения трябва да взима след предварителното одобрение на Божидар Божанов, с когото следва да провежда ежеседмични срещи. Кирил Петков заплашил Йоловски, че ако не изпълнява нареденото от него, ще има негативни последици за Йоловски в служебен и личен план. Александър Йоловски не се поддал на заплашителното въздействие на Кирил Петков.
За Божидар Божанов са събрани достатъчно доказателства за извършено от народния представител престъпление по чл. 282, ал. 3, вр. ал. 2, вр. ал. 1 НК. В предложението на СГП е описано, че на неустановена дата в периода от 20.05.2022 г. до 17.06.2022 г., в гр. София, в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение – министър на електронното управление и възложител на обществена поръчка, нарушил служебните си задължения по Закона за защита на класифицираната информация и Правилника за неговото прилагане и по Вътрешните правила на Министерство на електронното управление за възлагане на обществени поръчки, като предоставил на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Инфраструктура на електронното управление“ (ИАИЕУ) файл на флаш памет, представляващ техническа спецификация и указал да бъде използвана за провеждане на обществена поръчка на стойност близо 18 млн. лв. с предмет „Внедряване на спешни решения за осигуряване на киберсигурността на мрежите и информационните системи на държавната администрация, обекти от критичната инфраструктура и стратегически обекти и предоставяне на услуги, свързани с разрешаване на киберинциденти“. Тази техническа спецификация била изготвена не от служител на МЕУ и в нарушение съответния ред, гарантиращ сигурността на информацията. Така се давало предимство на конкретно гражданско дружество по Закона за задълженията и договорите (представляващо консорциум на търговски дружества) чрез създаване на благоприятни условия при участие и класиране на дружеството за изпълнител на обществената поръчка. Според СГП целта на Божидар Божанов била да улесни и предостави преимущество на дружеството в обществената поръчка и така да набави облага за него. От деянието са могли да настъпят немаловажни вредни последици – да се разходват непрозрачно публични средства, да се създадат условия за нарушаване на конкуренцията в страната, да се разколебае авторитетът и доверието на гражданите в МЕУ. Случаят е особено тежък, тъй като се застрашава киберсигурността на държавната администрация и деянието е извършено от лице, заемащо длъжността министър.
В хода на разследването е установено, че в обобщаващ протокол от заседание на комисията, която трябвало да разгледа, оцени и класира постъпилите оферти по обществената поръчка, подписите за „председател“ и „изготвил отпечатал“ не са положени от съответните лица. Констатирано е частично графическо сходство на общите признаци, касаещи основно степента на обработеност, спрямо почерка, отразен в представените сравнителни образци от Божидар Божанов. Събрани са доказателства и че Божидар Божанов е достъпвал компютъра, на който е технически изготвен протоколът, чрез акаунта на служител, на когото било наредено да излезе от помещението при набирането на текста.
Досъдебното производство е образувано с постановление на СГП от 29.10.2023 г. въз основа на данни от проверка, възложена от СГП на КПК след сигнал от група народни представители за оказван натиск от Кирил Петков и Божидар Божанов спрямо министъра на електронното управление да възложи на конкретни фирми задачи за 650 млн. лв. без да се приложат правилата на ЗОП.
Разследването първоначално е възложено на следовател съобразно действащата тогава нормативна уредба, а на КПК са възложени конкретно посочени от прокурора оперативно-издирвателни мероприятия. След промените в компетентността на разследващите органи (чл. 194, ал. 6 НПК), влезли в сила на 01.03.2024 г., разследването е възложено на разследващи инспектори от КПК.
По делото е събран значителен по обем и съдържание доказателствен материал. Разпитани са множество свидетели, приобщени са относими документи, назначени и изготвени са експертизи, с разрешение на съда са събрани трафични данни, приложени са материали от проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция, извършена на Министерство на електронното управление по разпореждане на СГП, приобщени са материали от Държавна агенция „Национална сигурност“.
Като народни представители Кирил Петков и Божидар Божанов са „лица с имунитет“. Наказателно-процесуалният кодекс установява забрана да се привлича като обвиняем лице с имунитет. Съобразно чл. 220, ал. 1 НПК наказателно преследване срещу лице с имунитет може да се проведе едва след отпадане на имунитета. С оглед разпоредбата на чл. 70, ал. 1 от Конституцията на Република България, за привличане в качеството на обвиняем за извършено от народен представител престъпление от общ характер, е необходимо разрешение на НС, а когато то не заседава – на председателя на НС.