ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Wi-Fi сигнала, може да бъде възприеман, като невидимо покривало от данни и достъп до интернет изпълващо домовете и офисите ни, но като всяко покривало, може да придобие формата на телата, които покрива. Микровълновото излъчване, от рутерите, може да се използва за генериране на триизмерен образ на околната среда, както хората и предметите в нея, съобщава Монитор.
Изследователи от Техническия университет в Мюнхен са раработили процес, който създава холографен образ на пространството от микровълновото излъчване на Wi-Fi сигнала, който се отразява от хората и предметите. Учените казват, че метода им може да се използва в автоматизирана индустриална среда за проследяване на предмети, движещи се през съоръжения.
„Използвайки тази технология, можем да генерираме триизмерен образ на пространството около Wi-Fi предавателя, сякаш очите ни могат да виждат микровълновото лъчение”, казва Фридемайн Райнхард, директор на изследователската група Emmy Noether за квантови сензори в ТУ Мюнхен.
Има подобни подходи, които използват Wi-Fi, за да се вижда през стени, дори за различаване човешките фигури и за преброяване на хора в отворени пространства. Но учените от университета в Мюнхен твърдят, че са направили крачка напред, използвайки Wi-Fi и дори клетъчни сигнали за изобразяване на цялото пространство с холографска обработка.