НАЙ-БЪЛГАРСКИЯТ ПРАЗНИК: Ето как в страната отбелязват Деня на светите братя Кирил и Методий
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
България чества своя най-тачен празник - 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
В цялата страна се провеждат тържествени мероприятия.
Пловдив ще отбележи тържествено празника. По традиция общоградското честване ще започне на площад „11 май“ пред Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“. Там се издига паметникът на славянските първоучители, създаден през 1996 г. по проект на известния скулптор Петко Москов.
Преди началото на официалния церемониал, заслужили пловдивски учители и директори на училища и детски градини ще бъдат удостоени с „Почетна значка на град Пловдив“, а младите им колеги ще получат почетни грамоти.
Празничната програма ще продължи с литургия, тържествено слово, молебен и полагане на венци и цветя, след което ще тръгне голямото общоградско шествие към площад „Централен“, съпроводено от богата музикална програма и много настроение.
В Бургас близо 10 500 ученици, студенти, представители на духовенството, културни и читалищни дейци ще се включат в празничното шествие по случай 24-ти май. Празничната колона, водена от бургаското духовенство, ще тръгне от площад „Тройката“ по улиците „Александровска“ и „Богориди“ до Морската градина, където учениците ще поднесат цветя на паметници от Алеята на възрожденците.
В празничния ден 3-метров мраморен паметник на светите братя Кирил и Методий ще бъде открит от Сливенския митрополит Арсений в центъра на Поморие.
С празнично шествие на училищата, концерти и други културни събития Благоевград отбелязва Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. 24 май е и празник на града.
Трети ден продължават празничните събития в Благоевград, свързани с най-светлия ден на българската духовност и просвещение. По традиция в Градската художествена галерия беше открита обща изложба на творците от региона, а ден преди това кметът на областния център Методи Байкушев връчи отличия на най-изявените учители и дейци на културата.
С многолюдно празнично шествие, благодарствен молебен и богата културна програма Ямбол отбелязва днешниня празник. В навечерието на празника бяха връчени и наградите за принос в образованието и просветата.
И тази година ще бъде спазена традицията празничното шествие да тръгне от едно от учебните заведения в града. Сборният пункт днес е двора на факултета по „Техника и технологии” към Тракийския университет – Стара Загора.
Във Враца празникът ще бъде отбелязан с традиционния "Парад на буквите". След него за първи път се организира спектакълът "Словото", в който врачански общественици ще рецитират обичани и знакови произведения от български автори.
Традиционното шествие ще премине през пешеходния център на града с три 10- метрови знамена начело. Отличени ученици и педагози, общественици и спортисти ще носят платната, на които са изобразени глаголицата, старобългарската кирилица и съвременната ни азбука.


