ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Много хора в IT индустрията днес не са доволни от заплащането и стреса в работата, затова някои от тях решават да напуснат в търсене на нови предизвикателства. Дали обаче неудовлетворението е свързано единствено с начина, по който работата влияе на живота им или тези хора имат нужда от нов поглед върху общоприетите истини за IT, за да постигнат баланс между работа и личния си живот?
Според специалистите смяната на работата когато искате да намалите стреса никога не е добра идея, тъй като това е крайна стъпка, която може да има неочаквано негативни последствия. Много от служителите обаче попадат в тази ситуация. Те не могат да продължат да изпълняват служебните си задължения, защото вместо да се справят с предизвикателствата, слушат лоши съвети публикувани в различни уеб сайтове и блогове.
Много от тях може само да ви докарат повече стрес ако се опитате да ги следвате и от това ще се почувствате още по-зле. А когато става въпрос за работа в IT индустрията, има откровени лъжи, които циркулират в медиите, от които е добре да се отърсите.
Вижте най-опасните митове в IT индустрията предложени от New York Times. Това са съвети на експерти, благодарение на които ще преодолеете заблудите за работата си и ще можете да използвате здравия си разум, за да се справите с проблемите.
Кликнете тук за да видите кои са най-забавните изказвания на лидери в IT индустрията. Или тук за да разберетезащо талантливите служители са разочаровани от IT индустрията.
Днес прекалено много се спекулира с ‘вредата’ от използването на мобилни джаджи на работното място. Да, има един момент, в който разсейването поради социални мрежи и четене на интернет новини може да повлияе негативно на работния процес, но според специалистите вината на електронните джаджи е преувеличена. Дори и да се научите да се ‘въздържате‘ от тях като разсейващ фактор това няма да ви помогне особено. По-добре е да си направите план от какво се нуждаете, за да имате шанс да ‘вместите’ всичко в дневния си график. Има редица случаи в IT индустрията, в които както служители, така и работодатели погрешно реагират на забрани за ползване на Facebook например, на работното място, от които никой не е спечелил.
Работата стана толкова динамична, че мнозина се изкушават да преминат към гъвкаво работно време. Това означава, че определени задачи могат да бъдат планирани за вършене късно през нощта от дома например, за да може служителят да разполага с времето си през деня. Освен това много програмисти се изкушават от факта да работят от ‘зори до мрак’ за да свършат даден проект за един месец, а след това да отидат на почивка за няколко седмици. Днешните длъжности са съвкупност от редица други задължения редом с основните и подобен подход ще постави служителя под ненужно голямо напрежение. В крайна сметка, всеки трябва да намери баланс в това кога да работи и колко, а да не се увлича от идеи за ‘привилегии за дистанционна работа’ и други подобни. Най-малкото, неудачния избор на гъвкаво рабнотно време може да повлияе недобре на кариерното ви развитие и на възможностите за допълнително заплащане.
Има поговорка, която гласи, че ако правите онова, което харесвате, няма да ви се налага да работите и един ден през живота си. Това обаче трябва да се тълкува правилно, за да неизпаднете в тежка социална ситуация. Специалистите съветват ако сте решили да напуснете основната си работа, за да се отдадете на любимото си хоби да опитате първо да спечелите пари от хобито си докато запазите старата си и работа, за да се уверите доколко онова, което ‘харесвате’ е достатъчно добро, за да се препитавате от него. Прехраната е свързана с полагането на труд и едва ли ще намерите начин да печелите без да полагате усилия. По-добре е да помислите кои са силните ви страни и какви умения имате, които не практикувате, за да преговаряте за друга по-подходяща за вас позиция. Помнете, че истинските възможности в живота се откриват ‘докато правите с усърдие нещо друго’. Така че когато моментът настъпи, вие просто ще продължите развитието си , а няма да напускате работа просто защото това не е ‘любимата ви работа’. В крайна сметка, един IT специалист харесва работата си защото умее да я върши, а не защото съвпада с интересите ви.
В компаниите често се говори за нуждата от добър ментор, който да ви въведе в работата и без който няма да можете да се справяте добре. Това обаче е един доста голям мит. Така наречените ментори често са стари служители, които по-скоро се притесняват за мястото си и никога няма да ви позволят да се развиете и да напреднете, за да не станат те самите излишни. Трябва да се научите да бъдете инициативни и сами да се обучавате според спецификата на работното място. Днес има толкова много съвети и безплатни курсове за обучение за всяка една област, че едва ли ви трябва някой, който да ви стои на главата и да ви казва постоянно какво да правите. Уважавайте по-опитните си колеги, които са имат по-голям стаж от вас, но не ставайте зависими от тях за ежедневните си задължения. Да, правенето на нещата по ‘фирмения начин’ намалява стреса и напрежението, но в дългосрочен план, следването на стратегията за ‘най-малката съпротива’ не е най-успешният вариант за развитие в IT.
Източник: digital.bg