ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Еквадор се опитва да възстанови реда в един от най -големите си затвори след бунт довел до смъртта на най-малко 116 затворници в последния пристъп на насилие, което властите свързваха с групировки, борещи се за контрол на маршрутите за трафик на наркотици, предава Reuters, цитиран от "Фокус".
Националната полиция съобщи, че е изпратила 400 офицери в затвора в провинция Гуаяс, за да си възвърнат контрола след най-смъртоносната вълна от насилие в затворите в историята на южноамериканската държава, при която още 80 затворници също са ранени. Служителите са иззели три взривни устройства, намерени в килиите.
"Ние ще продължим да се намесваме в затвора през следващите дни", каза полицейският командир Таня Варела пред репортери в четвъртък. "Полицията ще продължи да действа, за да си върне контрола."
Насилието започна във вторник в затвора в покрайнините на Гуаякил, най-големият град в Еквадор, което последва затворнически бунтове през февруари и юли.
Властите свързват по-ранните сблъсъци с конкурентни местни групировки, свързани с транснационални престъпни групи, които се борят за контрол върху търговията с наркотици в Еквадор.
Пренаселеността на затворите и недостатъчното финансиране също са основен проблем в Южна Америка и допринесоха за размириците през последните години в Аржентина, Бразилия и Венецуела, както и в Еквадор.
На въпрос в сряда вечер дали сблъсъкът тази седмица е свързан с трафика на наркотици, Фаусто Кобо, директор на Еквадорския център за стратегическо разузнаване, отговори, че насилието е "свързано с други сериозни проблеми".
„Това е проблем, който надхвърля проблема с наказателната система“, каза Кобо пред репортери. "Това е заплаха за еквадорската държава."
Въпреки че не е голям производител на наркотици, Еквадор е основен транзитен център за кокаин от съседните Колумбия и Перу към САЩ и Европа, голяма част от който са укрива в законни контейнерни товари, заминаващи от пристанището на Гуаякил, според доклад на Държавния департамент на САЩ от март 2021 г.