Писма до митрополитите Григорий, Игнатий и Николай бяха изпратени от Светия Синод с призив да участват в заседанията. Това стана ясно от съобщение на сайта на Синода.
Св. Синод на Българската православна църква настоява Великотърновският митрополит Григорий, Плевенският митрополит Игнатий и Пловдивският митрополит Николай да се включат в следващите заседания от Зимната синодална сесия, които ще продължат до 19 декември.
„Член 54 от устава предвижда, че митрополитите не могат да откажат участие в заседанията на синода по причини, които не са признати за уважителни. При неизпълнение на това задължение архиереят подлежи на църковно наказание, посочват от Светия синод," се казва в съобщението
. Следващото заседание на синода ще бъде от 26 до 29 ноември.
Митрополит Кирил коментира по-рано днес, че отсега не може да се каже кога Светият синод ще вземе решение за патриаршеския избирателен събор, пише "24 часа".
„Може да е през декември или януари," коментира Кирил, който беше избран за наместник-председател на Българската православна църква. Подготовката на патриаршеския избирателен
събор е дълъг процес и затова срокът за организирането му е до четири месеца от кончината на
патриарх Максим, уточни митрополит Кирил.
Крайният срок за организирането на събора е до 6 март 2013 година - четири месеца след смъртта на Негово светейшество. Патриарх Максим почина на 6 ноември на 98-годишна възраст.
Междувремено се разбра, че
Врачанският митрополит Калиник, който преди седмица не подписа решението за избора на митрополит Кирил за наместник-председател, е изпратил писмо, в което косвено признава за това решение.
Калиник е помолил още да не бъде поставян в листата с кандидати за патриарх, между които ще бъдат избрани тримата основни претенденти за поста.