Отстъпката на "Газпром" е в долари, а левът поевтинява, обръща вниманието икономистът
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Намалението на цената на природния газ с 0.15% няма да даде съществено отражение върху бизнеса и домакинствата, нито пък коренно ще промени състоянието на топлофикациите. Това коментира икономистът„Индъстри Уоч” Лъчезар Богданов по повод намаляването от днес цената на природния газ за крайните потребители с 0.15% от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Намалението наистина е символично, тъй като при положение, че 70%-80% от цената на парното се състои от тази на синьо гориво при намаление от 0,15% то няма как да се усети - при евентуалното минимално сваляне на цените на топлинната енергия с около 0,10% това може и да не повлие на цените на дребно за крайния потребител.
„Намалението на цената на природния газ отчита две неща: спадът в цената на доставка му от Русия заради факта, че дългосрочният договор е базиран на цените на алтернативни горива“, казва Лъчезар Богданов, цитиран от агенция „Фокус“.
Според него обаче има и влияние на международните пазари: „Но в същото време имаме по-висок курс на долара спрямо лева”. По думите му, цените намаляват в долари, но доларът поскъпва и крайният ефект е минимално спадане на цената на природния газ. „Нямаме свобода на вземане на решения, нещата са предопределeни с дългосрочните договори с „Газпром” – това е големият проблем на България – почти пълна газова зависимост“, смята икономистът.
По думите му, тъй като няма конкуренция, няма пазар и няма състезание, а има подписани дългосрочни договори, от които нещата са предвидими: „най-много може да се измести някой разход по преноса на газа или в хранилищата, да не се признава това в текущия период и да се отлага в следващия период“. „Но това променя цената с 1% – 1,5% и то временно, защото в следващия период това се компенсира", констатира накрая икономистът.