ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Намерен е оловен печат, който свидетелства за родствената връзка на цар Самуил с рода на хан Крум. Това каза историкът проф. Пламен Павлов по повод неочакваната находка, цитиран от "Фокус".
Според информация във „Фейсбук“ при строителните работи за метрото в София е намерен оловен печат със силно повреден надпис, на който все пак могат да се разчетат букви. Проф. Павлов обясни, че оловният печат е типичен за културата на българското царство от 9-10-ти век след Покръстването и уточни, че той е бил белег на кореспонденция между висшите служители на държавата, между двореца и неговите подчинени служби, както и във външната политика.
От надписа може да се разчете името „Никола, внук на Михаил, цар буйлером“, което за историка съвсем не е неочаквано. „Комит Никола, бащата на цар Самуил и неговите братя, родоначалникът на така наречените комитопули, е бил управител на София и на един общинен регион, в който е влизала много голяма част от днешна Македония. Ако се чете унук – както имаме такъв паралел на Битолския надпис на цар Иван-Владислав – това е типичен маниер на аристокрацията и в България и във Византия да се сочат родствени връзки.
Комит Никола е бил потомък на стар прабългарски род, защото исторически факт е, че комитите от Първото българско царство са били близки родственици на владетелския дом, има такива примери от днешни Трансилвания и Сърбия. Така че много вероятно е да става дума за комит Никола, който е внук на светия царя-покръстител Борис Михаил. Внук е и на неговия син Гаврил“, обясни проф. Пламен Павлов.
Според него в случая това е поредното доказателство за много силната връзка на цар Самуил, на неговата фамилия със стария царски род от Плиска и Велики Преслав и по майчина линия на рода на Крум.