ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В Либия, където съперничещите си сили са в задънена улица на юг от Триполи, едномесечна битка в небето между турски дронове и такива, доставени от Обединените арабски емирства (ОАЕ) не може да преодолее безизходицата, пише AFP, цитирани от "Фокус".
От 4 април, когато маршал Халифа Хафтар започна офанзива за превземането на Триполи - столицата и седалището на признатото от ООН правителство на националното съгласие (ПНС) - фронтовите линии се преместиха много малко.
Изправени пред продължително противопоставяне, двете страни се обърнаха към сложно въоръжение с надеждата да спечелят предимство в битката, при която досега са загинали над 1000, ранени са близо 6 000 и 120 хиляди души са принудени да напуснат домовете си, според данни на ООН.
Либия е "вероятно най-големият театър за военна борба с дронове в света", заяви пратеникът на ООН за Либия Гасан
Саламе отбеляза „много по-интензивна употреба на дронове“ през последните седмици, като заяви, че те са били отчетени 600 от едната страна и 300 от другата“, без да уточняват страните, които ги използват.
Дроновете излязоха на военната арена през юни, въпреки оръжейното ембаргото на ООН.
След като самолетите и на двете воюващи страни останаха на земята заради невъзможност да бъдат поддържани в летателна годност и "не искайки да останат без въздушна подкрепа, силите на Хафтар и ПНС изглежда спешно са се насочили към друг тип летателни апарати - дроновете", каза Саламе пред AFP.
Експертите твърдят, че Хафтар е получил китайски дронове „Уинг Лунг“ от основния си съюзник - Обединените арабски емирства.
Неговите съперници се насочиха към Анкара, която все по-откровено показва подкрепата си за ПНС и получиха турски дронове “Байрактар“. Оттогава всяка страна се фокусира върху опитите да унищожи дроновете и командните центрове на противника си.