НАПУК НА КЕВР! Готвят голяма тесла - цената на тока скача заради ТЕЦ "Марица изток 2"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За спасяването на финансово закъсалата държавна ТЕЦ "Марица-2“ може да се наложи да се вдигне цената на електроенергията или БЕХ да й отпусне заем. Това стана ясно след вчерашното заседание на парламентарната комисия по енергетика.
Председателят на комисията Делян Добрев потвърди вероятността да се наложи поскъпване на тока. „За мен правилното решение е в максимална степен да се съкратят разходите“, каза още той. По думите му, ако това не стане, ще се наложи увеличаване на приходите, което означава точно поскъпване на тока, предава тревожната за всеки българин новина "Монитор".
"Надявам се да не се стига дотам, а ържавата да оптимизира работата на своите дружества, за да си намалят разходите. Разбира се, ние ще очакваме предложения вариант от министерството на енергетиката за справяне с проблема“, обясни той.
Относно идеята БЕХ да поеме разходите за парниковите емисии, които са на стойност от над 466 млн. лв. и трябва да бъдат платени от държавния ТЕЦ до март, за да продължи работата си, Делян Добрев поясни, че това не може да стане безвъзмездно. „Може да ги поеме със заем към теца, който обаче няма да подобри ситуацията с теца, а обратното - ще я влоши още повече", обясни той.
След заседанието на енергийната комисия, на което министърът на енергетиката Теменужка Петкова отговаряше на депутатски въпроси, тя отрече да се планира поскъпване на електроенергията за да се спаси най-големия държавен ТЕЦ в Маришкия басейн и цената остава, такава, каквато е.
Тя потвърди, че централата трябва да плати огромната сума, за да продължи да работи, без да рискува големи глоби. „Трябва да начертаем мерки за излизане от ситуацията, защото въглищните централи са базова мощност, без която българската енергийна система няма как да работи нормално“, обясни министърът. По думите й, други страни от ЕС са решили подобен проблем с кандидатстване и съответно одобряване от Еврокомисията на т. нар. стратегически резерв.
Относно идеята за обединението на най-голямата държавна ТЕЦ с АЕЦ „Козлодуй“ Петкова уточни, че е против, защото по понятни причини АЕЦ трябва да е стабилна финансово.