ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Дългото пребиваване в Космоса отслабва действието на имунната система, установиха американски учени, след като изследваха кръвта на космонавти, престояли половин година на МКС, съобщава агенция ТАСС, цитирани от БТА.
Данните са анализирани от екипа на Брайън Крушиън от Космическия център на НАСА в гр. Хюстън. Те показват, че при продължителен престой в орбита се наблюдават съществени отклонения в имунитета на организма. По-ранни изследвания бяха установили, че дори и при кратки космически полети се активират херпес вируси, намиращи се в латентно състояние. Но за учените оставаше загадка запазват ли се измененията на имунната система при продължителен престой, или тя се дължи на стреса от полета, а след него имунитетът се възстановява.
Американските учени изследвали кръвни проби на 23-а космонавти, които половин година работили на МКС. Образците били изпращани на Земята на три етапа - в началото, средата и в края на пребиваването им на орбиталната станция. Кръвта е пътувала с космически кораби и е могла да бъде изследвана 48 часа след вземането й.
Оказало се, че съдържанието на различни клетки на имунната система на космонавтите се променя след продължителен престой. Отслабва се функцията на Т-лимфоцитите, с които организмът унищожава патогените. Освен това Т-лимфоцитите изработват по-малко белтъчини, необходими за предаването на сигналите на другите клетки.