BG EN

НАСА тества надуваем модул в космоса

СВЕТЪТ ДНЕС

НАСА тества надуваем модул в космоса

5145
на 21.03.2015
НАСА тества надуваем модул в космоса
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Нов надуваем модул за Международната космическа станция (МКС) е готов за първия си полет, пише Space.com. Представители на Националната космическа агенция на САЩ (NASA) са разгледали създадения от компанията Bigelow модул BEAM в една от базите на фирмата в Лас Вегас. По-късно тази година съоръжението ще се отправи към космическия център „Кенеди“ във Флорида, за да бъде изстреляно с носещата ракета Falcon 9 на SpaceX. Времето, през което BEAM ще бъде прикачен към орбиталната станция ще бъде тест за концепцията за надуваеми хабитати, които са коренно различни от традиционните метални модули. 
Според Bigelow Aerospace демонстрацията на уголемяващия се космически хабитат ще допринесе за реализирането на плановете на NASA за управляеми полети в дълбокия Космос и изпращане на хора на Марс. Разработването на модула е важна стъпка по пътя към Червената планета, изтъква представител на Агенцията. 
Основаната през 1999 година от Робърт Бигелов компания Bigelow Aerospace има за цел да създаде нова парадигма чрез конструирането и използването на технологията на разширяващите се хабитати. Те биха могли да осигурят значително по-големи обеми в сравнение с твърдите метални структури, както и по-добра защита както срещу радиацията, така и срещу космическите боклуци. Наред с това, разширяващите се хабитати са по-леки от традиционните системи, заемат по-малко пространство в носещата ракета и са по-евтини. 
Модулът BEAM, който ще бъде изстрелян с Falcon 9, например, е широк само 2.4 метра в сгънато състояние. След задействането и разгъването си, той ще добави към това 16 куб.м. обем, достигайки размера на голяма семейна палатка. 
NASA подписа договор за 17.8 милиона долара с Bigelow Aerospace за конструирането на BEAM. След скачването му с МКС, астронавтите ще активират система за налягане, която ще надуе структурата до максималната й големина, използвайки въздух, складиран в сгънатия модул. Екипажът на станцията ще влиза периодично в хабитата, за да събира данни за функционирането му и да извършва проверки. След тестовия период модулът ще бъде изхвърлен от орбиталната лаборатория и ще изгори при навлизането си в земната атмосфера.

препоръчано

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния топ хороскоп на Алена за 26 ноември - ето с какви изненади ще се сблъскат зодиите днес САМО В ПИК: Вижте ексклузивния топ хороскоп на Алена за 26 ноември - ето с какви изненади ще се сблъскат зодиите днес
ПИК TV x
Криминалният психолог Росен Йорданов с ЕКСКЛУЗИВЕН КОМЕНТАР ПРЕД ПИК TV: Шмекерите Петков и Василев отдавна са скъсали с реалността (ВИДЕО) Криминалният психолог Росен Йорданов с ЕКСКЛУЗИВЕН КОМЕНТАР ПРЕД ПИК TV: Шмекерите Петков и Василев отдавна са скъсали с реалността (ВИДЕО)
ново
Днес: 111
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК