НАСЛЕДСТВОТО НА КОКОРЧО: Министър на Главчев с мрачно предсказание - цяла България е заплашена от...
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Рискът токът за бита да поскъпне от 1 юли, когато енергийният регулатор КЕВР трябва да определи цените за следващите 12 месеца, не е никак за подценяване.
Предупреждението отправи служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, притеснен от дефицита във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС), който трябва да финансира в преходния период разликите в цените на борсата и регулирания пазар.
В рамките на този месец той е провел три срещи с ръководството на Фонда. "Много е тежко състоянието на ФСЕС. Натрупаният дефицит във ФСЕС е сериозен. Към настоящия момент е над 450 млн. лв., като се очаква до края на регулаторния период, който ще приключи месец юни, да достигне 550 млн. лв.", заяви тминистър Малинов пред БНТ тази сутрин.
Допреди идването на "Промяната" на власт, фонд "Сигурност на електроенергийната система" винаги е бил на излишък в порядъка на около 800 милиона лева. В резултат на политиката на финансовия министър Асен Василев обаче от фонда бяха източени близо 2,2 милиарда.
Според Владимир Малинов, ако бъдат изчислени цените на електроенергията по настоящото законодателство, това би означавало, че токът ще поскъпне. В случай обаче, че бъде изпълнено решението на Народното събрание да се запълни дефицита в енергийния фонд, до това няма да се стигне. В края на месец март депутатите от 49-то Народно събрание задължиха Министерството на финансите да върне в енергийния фонд 1 млрд. лв., именно за да няма риск от повишение на цените на тока за бита от 1 юли.
Малинов бе категоричен, че няма как натрупаният дефицит във ФСЕС да не се отрази върху цената на електроенергията за бита, защото в следващия регулаторен период, ако КЕВР спазва стриктно нормативната база, този натрупан дефицит трябва да бъде компенсиран.
Служебният министър увери, че до няколко седмици ще бъдат предложени конкретни мерки за компенсацията на дефицита и да бъде минимизиран "ценовия удар" за домакинствата. Само преди две седмици от Министерството на финансите увериха, че пари към ФСЕС ще бъдат насочени и са осигурени. Това се случи след като Министерският съвет отмени решението на предходния редовен Кабинет, с което се прехвърляха 1,6 млрд. лева към министерство на енергетиката, а оттам и към БЕХ, за да бъдат дарени на Фонда за енергийна сигурност.
Заради прословутия дефицит, наследство от дейността на Асен Василев, депутатите отложиха с една година либерализацията на пазара на електроенергия на едро - вместо от 1 юли тази година, тя ще се случи от 1 юли 2025 г. Един от мотивите за искане на това отлагане бе липсата на достатъчно средства във Фонд "Сигурност на електроенергийната система".