Насрочиха делото с искане за доживотен затвор за двама журналисти в Турция
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За 25 март е насрочено делото срещу главния редактор на в.“Джумхуриет“ Джан Дюндар и ръководителя на кореспондентското бюро на вестника в Анкара Ердем Гюл, за които прокуратурата иска доживотен затвор.
Обвинителният акт от 473 страници срещу арестуваните журналисти бе внесен в Наказателния съд за тежки престъпления в Истанбул на 26 януари т.г. Двамата бяха задържани в края на ноември миналата година заради публикации, уличаващи Националната разузнавателна служба MIT в оръжейни доставки за терористите от ДАЕШ в Сирия. Обвинението срещу тях е за шпионаж и издаване на държавни тайни, а основни жалбоподатели са президентът Реджеп Ердоган и ръководството на тайните служби. Дюндар и Гюл поискаха отмяна на постоянната им мярка за неотклонение „задържане под стража“, но съдът ги остави в затвора Силиври с мотива, че могат да избягат и да се укрият.
На 25 март те ще бъдат изслушани в съда, ще бъде прочетен и обвинителният акт. В него се посочва, че двамата журналисти са разкрили и огласили информация, представляваща държавна тайна, което според законите е политически или военен шпионаж, застрашаващ националната сигурност, което пък е престъпен опит и цели преврат срещу правителството. Дюндар и Гюл са обвинени и в осъзнато действие в подкрепа на въоръжена терористична групировка, без да са нейни членове. Заради въпросните изключително тежки престъпления прокуратурата настоява двамата да получат поотделно за всяко от тях доживотни присъди и 30 г. затвор.
В.“Джумхуриет“ припомня днес как в деня преди последните парламентарни избори на 1 ноември м.г. президентът Ердоган заклейми персонално главния редактор Джан Дюндар, а в края на месеца той и колегата му от Анкара бяха арестувани, последва и мярка за неотклонение „постоянно задържане под стража“. Двамата са в затвора Силиври в Истанбул заради публикуваните през януари 2014 г. фотографии на тежкотоварните камиони на MIT, спрени в граничните със Сирия провинции Хатай и Адана, и разследващи статии с разкрития за схема за оръжейни доставки за терористите. Арестът на двама от най-ярките журналисти на Турция тогава предизвика незабавна вълна от протести на гражданите в Истанбул и Анкара, сред които имаше и редица депутати от опозицията. Протестните акции бяха разпръсквани със сълзотворен газ, части за борба с безредиците издигаха барикади, възникваха сблъсъци между гражданите и полицията.