BG EN

НАТО потвърди: Залага 5% от БВП за отбрана и подкрепа за Украйна

Европа

НАТО потвърди: Залага 5% от БВП за отбрана и подкрепа за Украйна

11342
на 25.06.2025
НАТО потвърди: Залага 5% от БВП за отбрана и подкрепа за Украйна
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Страните от НАТО потвърдиха днес ангажимента си за колективна отбрана  в декларацията от срещата на върха в Хага, залегнал в член 5 от Северноатлантическия договор, според който нападение срещу една от страните членки е нападение срещу всички.

препоръчано

Също така съюзниците се ангажират до 2035 г. да инвестират 5% от годишния си брутен вътрешен продукт (БВП) основни разходи за отбрана и в свързани с отбраната други разходи. Този ангажимент включва инвестиции в размер най-малко на 3,5% от БВП за основни военни разходи и  1,5% - за свързани косвено с отбраната и сигурността разходи като критична инфраструктура и укрепване на отбранителната промишленост.

Преглед на реализирането на този план за разходи за отбраната ще бъде направен през 2029 г.

Съюзниците от НАТО също така потвърдиха своите трайни суверенни ангажименти за оказване подкрепа на Украйна.

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV: Борисов с ПЪРВИ ДУМИ след преизбирането си: ГЕРБ е най-стабилната европейска партия, не знам откога е лошо да подпишеш с президента на САЩ (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV: Борисов с ПЪРВИ ДУМИ след преизбирането си: ГЕРБ е най-стабилната европейска партия, не знам откога е лошо да подпишеш с президента на САЩ (ВИДЕО)
ново
Днес: 42
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК