Научна революция! Изобретиха гъбест материал за запълване на липсващи части в костите

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Методите за запълване на липсващи части от костите имат ограничено приложение, но нов материал, подобен на пяна, може да постигне успех там, където другите технологии се провалят, пише Gizmag. Обикновено костните дефекти на главата, лицето или челюстта се запълват или с кост, взета от друга част на тялото, или с материал, подобен на костен маджун.
Костният материал от друга част на тялото трябва да пасне в дупката, а това се постига изключително трудно, предвид консистенцията му. Допълнителни усложнения могат да възникнат за мястото, откъдето е взета костта. Замазката от своя страна е мека и лесно може да се оформя, но след поставянето си може да стане чуплива, а непорестата й структура не дава възможност на костната тъкън на пациента да се срастне с нея.
Новият материал, наречен “полимер с памет за форма” (SMP), е създаден от д-р Мелиса Гранлан от Университета Ей енд Ем в Тексас. Той е направен от свързани молекули на вид биополимер, представляващ еластично, биоразградимо вещество, което вече се използва в някои имплантанти. При нагряване до 60 градуса по Целзий SMP става мек и гъбест и лесно може да запълни кухини в костите. След охлаждане отново придобива обичайната си твърда консистенция. Така той остава “заключен” в костната кухина, а порестата му структура представлява скелет, с който костта на пациента може да се срастне. Идеята е, че благодарение на биоразградимостта на материала, с течение на времето той ще се разгради ще бъде напълно заместен от естествената кост.

