ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Експерти от БАН и МОСВ ще кажат къде има дюни по Черноморието. Специализираните и кадастралните карти не могат да ни дадат такава информация, те ни дават геометрични данни.
Това каза днес в Поморие министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов, предаде БГНЕС.
Няма и конкретни данни колко процента от плажовете са с такива пясъчни образувания, но последните числа, които е чул са 97% и е склонен да се съгласи с информацията на БАН. "Това означава, че според Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, не може да се строи на тези места. Трябва да се търсят други места, на които няма дюни", добави Данов.
Според него, това ще попречи на развитието на общините, но трябва да се запази балансът и природните дадености да не се унищожават. Министърът на инвестиционното проектиране подчерта, че процесът с изясняването на количеството дюни по плажовете ще продължи през цялата година.


