Недялко Недялков и ПИК подадоха сигнал срещу Прокопиев за "Каолин" още на 3 декември 2014 г. 4 години по-късно той е обвиняем. Вижте целия сигнал
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На 3 декември 2014 г. издателят на ПИК Недялко Недялков подаде сигнал до главния прокурор във връзка с дейността на Иво Прокопиев и дружеството му "Алфа Финанс Холдинг" в доскоро притежавания от тях "Каолин".
Днес, 4 години по-късно, Прокопиев най-после бе обвинен за "Каолин".
Ето най-важните части от сигнала на Недялков:
Факти и обстоятелства, свързани с продажбата на акции в „Каолин“ АД от „Алфа Финанс Холдинг“ АД на „Кварцверке“ – Германия.
Както посочихме и по-горе, през декември 2012 г. „Алфа Финанс Холдинг” АД продава на немското дружество "Кварцверке" 67.32 % от акциите в „Каолин“ АД, като сделката е финализирана на Българска фондова борса на 31.05.2013 г. по данни от медиите.
В разследване на ТВ 7 от 2013г. (намерило широк отзвук и в други медии) е посочено, че основният акционер в "Каолин" АД – дружеството "Алфа Финанс Холдинг" АД, купува в края на м. май 2013г. допълнително 3,5 млн. акции от капитала на "Каолин" за цена в размер на 1,73 лв. за една акция. След този покупка „Алфа финанс холдинг“ АД препродава близо 2 млн. броя от акциите на две офшорни дружества регистрирани в Никозия, Кипър, а именно – "Столбърг инвестмънт лимитед" и "Уиклеф холдинг лимитид", за цена в размер на 1,45 лева на една акция.
На 27.05.2013г., "Столбърг инвестмънт лимитид" и "Уиклеф холдинг лимитид" продават, за цена близо 4 лв. за една акция, придобитите от предходната сделка акции от капитала на "Каолин" АД, на немската компания "Кварцверке".
По този начин, чрез опосредяването на сделката между „Алфа Финанс Холдинг“ АД и немската компания „Кварцверке“ чрез двете вероятно свързани с Прокопиев офшорни компании „Столбърг инвестмънт лимитид“ и „Уиклеф холдинг лимитид“, вместо в първоначалния продавач „Алфа Финанс Холдинг“ АД цялата печалба от сделката (от разликата в цените) се получава в двете свързани офшорни компании. Това положение от една страна вероятно уврежда „Алфа Финанс Холдинг“ АД, неговите акционери и неговите кредитори, уврежда и публичния финанси, тъй като печалбата не се облага в България, като от друга – обогатява (без на пръв поглед логично правно илиикономическо основание) двете офшорни фирми и естествено техните реални собственици (вероятно лицето Прокопиев).
Също края на май 2013 г. дъщерното дружество на „Каолин“ АД – „Солар Венчърс“ ЕООД продава 5.32 % от притежаваните от него акции в самото „Каолин“ АД на „Кварцверке“. В началото на юни същата година, след финализиране на сделката по придобиването на „Каолин“ АД, „Кварцверке“ пък продава на „Алфа Финанс Холдинг“ АД дяловете на „Каолин“ АД в „Солар Венчърс“ ЕООД. Цената на тази сделка не e обявена, но според изнесеното в медиите (цитиращи източници от финансовите среди) става дума за около 13 млн. лв.
Така реално „Алфа Финнас Холдинг“ АД връща обратно на новите собственици парите от продажбата на акциите на „Солар Венчърс“ ЕООД в „Каолин“ АД.
Публично известен е фактът за голямата задлъжнялост на групата „Капитал” към български и чуждестранни банки и търговски контрагенти – от Консолидирания финансов отчет за 2012г. на „Алфа Финанс Холдинг” АД (част от Групата „Капитал”), в който отчет е включен и „Каолин” АД е видно, че групата има дългосрочни заеми в размер на 179 млн. лева, краткосрочни заеми (пасиви) в размер на 247 млн. лева, и търговски задължения в размер на 66 млн. лева.
Групата е приключила финансовата 2012 г. със счетоводна загуба в размер на 24 млн. лева. При това финансово състояние, отклоняването на приходите от продажбата на активи на „Алфа Финанс Холдинг” АД (акциите в „Каолин” АД), чрез свързани офшорни компании, несъмнено ощетява кредиторите на групата. От своя страна офшорните фирми "Столбърг инвестмънт лимитед" и "Уиклеф Холдинг Лимитид“ са реализирали огромна печалба от препродажбата на акциите на „Алфа финанс холдинг“ АД в „Каолин“ АД, на немската „Кварцверке“.
Следва да се има предвид също, че са налице и преки договорни отношения между Иво Прокопиев като физическо лице, и "Уиклеф холдинг лимитид“. Видно от документите в Търговския регистър, на датата 12.10.2012г. Иво Прокопиев продава дяловете си в „Доспат пропъртис“ ЕООД (чрез пълномощника си Юри Катанов) на кипърското офшорно дружество „Уиклеф холдинг лимитид“ (окончателният договор е сключен на 18.10.2012г.), като цената на сделката е неизвестна.
При така описаните обстоятелства се поставят въпросите:
- Ощетено ли е дружеството „Алфа Финанс Холдинг“ АД, и по този начин и останалите акционери в "Алфа Финанс Холдинг" АД, от реализираната отрицателна разлика в продажната цена на акциите (предвид и голямата задлъжнялост на дружеството).
- Налице ли е свързаност между Иво Прокопиев, „Столбърг инвестмънт лимитед" и "Уиклеф холдинг лимитид“ по линия на продажбата на „Каолин“ АД, която да обуслови акумулиране на парични средства в кипърските офшорни дружества „Столбърг инвестмънт лимитед" и "Уиклеф холдинг лимитид“, вследствие на препродажбата на акциите от капитала на „Каолин“ АД – както в ущърб на акционерите в „Алфа Финанс Холдинг“ АД, на самото дружество и на неговите кредитори, така и с оглед евентуалното избягване заплащането на данъчни задължения в България.
- Налице ли е ощетяване на миноритарните акционери в „Каолин“ АД от извършената продажба на дяловете на „Солар Венчърс“ ЕООД и „връщането“ на част от цената в „Кварцверке“ – Германия.
Горното поставя въпроса, дали с препродажбата на акциите на „Каолин” чрез свързаните с продавача „Алфа Финанс Холдинг” АД (Иво Прокопиев) офшорни компании не се цели избягване на данъчното облагане в страната на приходите от продажбата и увреждане на интересите на кредиторите.
Факти и обстоятелства, свързани със заведено дело от „Кварцверке“ срещу „Алфа Финанс Холдинг“ АД пред Арбитражен съд в Лондон.
Според изнесена в публичното пространство информация (включително и от Стоян Мавродиев – председател на КФН пред ПИК), „Кварцверке“ – Германия води в момента дело за 30 млн. евро обезщетение в арбитражен съд срещу „Алфа Финанс Холдинг” АД по повод нарушения при продажбата на акциите на „Каолин“ АД.
По наша информация арбитражът е заведен от „Кварцверке“ в арбитражен съд в Лондон, заради установени несъответствия между декларираните от „Алфа Финанс Холдинг“ АД и Прокопиев в договора за продажба на акции обстоятелства и установените в последствие действителни факти, свързани с „Каолин“ АД. Купувачът „Кварцверке“ е установил съществена разлика в декларираните количества кварцов пясък и липсата на средства за рекултивация, които са били предварително декларирани пред него.
Тези установени впоследствие факти значително намаляват цената на продадения актив, а се поставя и въпросът, ако счетоводно са налични количества добит материал, а същите фактически липсват, не са ли налице извършени продажби, неотчетени по надлежния ред.
Преценката, дали са налице “достатъчно данни” за осъществен наказателен състав, е от компетентността на съответните органи в досъдебното производство.