Нидал Алгафари за "къщите на ужасите" пред ПИК TV: Захвърляме родителите си като отпадък, за да си купим нов телефон или джуки... (ВИДЕО)

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Много е тежка темата и наистина от няколко дни си задавам въпроса кое всъщност е виновно, за да се случва това. Много ми е трудно в момента да бъда съдник, но някак си първосигнално смятам, че причината е липсата на близки, на роднини. Не може една майка, която е пяла над малкото си детенце, за да заспи, която не е спала в продължение на много дни и нощи заради него, тази майка или този баща, на които им се е свивало сърцето, когато детето се удари — които са го пазили и са му били чадър през цялото време — накрая да бъдат захвърлени в кофа за човешки отпадъци. Така коментира ситуацията с „къщите на ужасите“ пиарът и писател Нидал Алгафари в предаването „Видеовръзка с Цветан Фиков“ по ПИК TV.
„Дали кметовете са знаели? Може и да са знаели. Но роднините, които би трябвало да сигнализират обществеността и институциите, са тези, които е трябвало още преди десет месеца да реагират, а те са захвърлили родителите си. Не мога да се сърдя на държавата, не мога да се сърдя и на общините, нито на кметовете за това, дали са знаели или не — те не са по-близки от роднините“, обясни Алгафари.
По думите му, тези, които са им кръв и плът, са ги изхвърлили. Според него, със сигурност на роднините им е било по силите да се грижат за тях, но това не е оправдание да ги захвърлят.
„Тези близки не са се обръщали към тях, а сега ги издирват, за да намерят някаква родина на тези възрастни хора. Оставам с впечатлението, че не само са ги захвърлили, но и са се отказали от тях. И са прехвърлили изцяло отглеждането им на някакви хора, които са се опитали да се възползват от това нещастие и мъка. Всички знаем колко струва да гледаш болен възрастен човек — това са лекарства, медицински средства, санитари, готвачи, охрана, администрация. А парите, които се дават за тези хора, които са били захвърлени като отпадък...“, допълни Алгафари.
По думите му, основната вина е във възпитанието, което е резултат от няколко поколения. Според него, тези хора са захвърлили близките си, и затова е трудно да се търси вината другаде.
„Първата вина, която според мен някой носи, е на близките по кръв и плът. Дали държавата е виновна? А къде да намери места за тези хора? Ние сме застаряващо общество. Лека-полека всички изпадаме в подобни ситуации. Тези, които не са успели, не са имали сили да се преборят в живота и да си запазят средства за старини — кой да ги поеме? Държавата ли? Държавата — това сме ние. А за да може държавата да им помогне, трябва ние да дадем малко повече от джобовете си. Но когато стане въпрос за данъци, всички почваме да се хващаме за кобура и да викаме: „Никога, никога!“
Ние всички сме държавата — т.е. всички носим вина. Носим като общество вина за това. И затова знам, че по света обществата се оценяват според това как се отнасят с децата, с възрастните хора, с хората с психически заболявания и с жените. Ние, като че ли, по тези критерии сме на дъното. Станахме прекалено материални. Виждаме в тези бабички и дядовци, съсухрени, смачкани, едно — чакаме да се гътнат възможно най-бързо, за да им приберем каквото са спестили. Да им продадем къщичката или нивата, за да си направим нови гърди, да надуем джуките, да си купим последния телефон или телевизор, или някоя „бричка“ да караме. Това са очакванията на немалка част от тези хора“, завърши Нидал Алгафари.
Целия разговор вижте във видеото: