ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Безспорно очите са един от най-важните сетивни органи в човешкото тяло. Чрез тях възприеме около 75% от информацията от околния свят.
Ето защо е от голямо значение да се грижим добре за тях. Един от начините да го направим е да се уверим, че консумираме достатъчно витамини и преди всичко онези, които са най-полезни за очите. И ако не сме запознати кои точно са те, на помощ идват специалистите. Те определят витамин А, С и Е като особено важни за поддържане здравето на очите. В допълнение посочват и някои конкретни хранителни вещества.
Витамин А
Отговорен е за здравето на ретината и правилното ѝ функциониране. Витаминът се съдържа преди всичко в храни от животински произход и по-специално в черния дроб, яйцата, млякото и неговите производни - масло, извара, сирене. Все пак може да се открие и в някои растителни продукти. Като плодовете и зеленчуците, които са червени, жълти и оранжеви - цветове, придадени им от растителните пигменти каротиноиди. Така че ако искаме да снабдим очите си с витамин А, може често да похапваме моркови, червени чушки, сладки картофи, кайсии, диня, горски плодове и домати.
Витамин С
Известно е, че той е мощен антиоксидант, който освен останалите ползи за организма, помага и за предотвратяване увреждането на очите, причинено от свободните радикали.
В големи количества се намира в зелени листни зеленчуци като броколи, зеле, карфиол, спанак и различните видове ряпа. А в плодовете се открива най-вече в лимон, киви, грейпфрут, портокал, папая и ацерола.
Витамин Е
Този витамин намалява риска от катаракта и свързана с възрастта дегенерация на макулата. Съдържа се основно в ядките и семената. Затова добре е често да консумираме бадеми, слънчогледови семки и лешници. Отличен източник на витамин Е са маслините и продуктите, получени от тях.
Омега-3 мастни киселини
Освен трите витамина, за здравето на очите са отговорни и някои хранителни вещества. От особено значение са омега-3 мастните киселини - те намаляват риска от сухота в очите и макулната дегенерация. Отлични източници са морските риби като сардини, скумрия, риба тон, треска и сьомга.
Цинк
Известно е, че цинкът е от съществено значение за производството на меланин, пигментът, който предпазва от вредните UV лъчи, включително и очите. В големи количества се среща в животински продукти като месо, риба, миди, птици, яйца и млечни продукти.
Лутеин и зеаксантин
Това са каротеноиди, за които е известно, че предпазват очите от вредната синя светлина и намаляват риска от катаракта. Ако ежедневно включваме в менюто си храни, богати на тези вещества, очите ни ще останат здрави и функционални за дълго време.
Храните, в които лутеин и зеаксантин присъстват най-много, са зеле, спанак, броколи, грах, магданоз, чушки, царевица и яйчен жълтък, уточняват от Healthily.