ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Новата конституция на Тунис влезе днес в сила, предаде Франс прес. Текстът беше публикуван в Държавния вестник на Тунис.
Конституцията се предлага и като книжка в книжарница в центъра на столицата Тунис.
Някои разпоредби на основополагащия документ обаче де факто ще влязат в сила по-късно, защото зависят от избирането на нов парламент и нов президент и от формирането на нови институции, като Конституционния съд.
Конституцията беше приета от учредителното събрание на 26 януари, три години след революцията, сменила режима на президента Зин ал Абидин бен Али.
Министрите на външните работи на страните в ЕС приветстваха напредъка, постигнат в последно време в Тунис - приемането на конституцията и назначаването на експертно правителство, които бележат началото на излизане от политическата криза, възникнала
миналата година след убийството на двама депутати от опозицията.


