BG EN

Новата стратегия на ЕС не била благоприятна за Китай

СВЕТЪТ ДНЕС

Новата стратегия на ЕС не била благоприятна за Китай

9712
на 03.10.2018
Новата стратегия на ЕС не била благоприятна за Китай
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Новата стратегия на ЕС, не е неблагоприятна за Китай, пише китайското англоезично издание Global Times, цитирано от Фокус.
ЕС е глобален играч. С ролята си до голяма степен икономическа, той се стреми да разшири присъствието си в няколко региона на света. Азия е сред тях. Докато глобалната стратегия на ЕС прави 19 препратки към Азия, като обсъжда перспективата за пряка връзка между европейския просперитет и азиатската сигурност, съдържанието му е доста неясно. За да предостави повече подробности и ясни цели относно европейския подход към Азия, Европейската комисия и върховният представител по въпросите на външните работи и сигурността работят по подготовката на съответния документ.
В резултат на това в Брюксел бе представена наскоро съвместна комуникационна стратегия, насочена към свързването на Европа и Азия. От ЕС очакват задълбочаване на връзките през следващите години и виждат Съюза като двигател за свързване. По-специално той посочва желаната свързаност с екологичните стандарти, няколко вида мрежи, вариращи от инфраструктура до енергийни и цифрови проекти, както и международни правила и разпоредби. Наред с други неща, ЕС се надява да придобие равнопоставени условия за своите компании за бизнес в Азия. В тази връзка се обсъжда железопътната връзка ЕС-Китай, защото "трябва да се обърне внимание на неутралитета на конкуренцията".
Китай не се споменава широко в съвместното съобщение. Отвъд железопътната връзка се прави позоваване на Платформата за свързване на ЕС-Китай. Според документа Брюксел също иска да продължи преговорите за споразумение за въздушен транспорт с Пекин.
Не е тайна обаче, че ЕС е решил да увеличи усилията си и да разработи стратегия за връзка по отношение на Азия, тъй като е загрижен за намеренията на Китай. Инициативата „Пояс и Път“ предизвиква тревога в някои европейски столици, че китайските компании могат да имат по-голяма роля в ключови инфраструктурни проекти. Ето защо ЕС търси начини за защита на своите икономически интереси.
През 2016 г. например ЕС не призна статуса на китайската пазарна икономика. През септември 2017 г. председателят на Европейската комисия Жан Клод Юнкер стартира нова европейска политика за механизми за скрининг на китайски държавни предприятия. Три месеца по-късно ЕС въведе нови правила за търговска защита, насочени първоначално към Китай ", тъй като по-голямата част от неговата антидъмпингова дейност засяга вноса от тази страна".
Сега Брюксел се стреми да разшири собствените си мрежи - като Транс-европейските транспортни мрежи - към Азия чрез двустранни и многостранни партньорства. Като засилва стратегията си за свързване на Европа и Азия, се надява да създаде допълнителен инструмент за инициативата "Пояс и Път", за да не бъде изпреварен. В този контекст Европейската комисия предложи бюджетът на ЕС за външна дейност да се увеличи до 123 млрд. Евро за периода 2021-2027 г.
Въпреки очевидните различия между Китай и ЕС, новата стратегия за свързване на ЕС в момента не е лоша новина за Китай. Като начало, Китай запазва основното си предимство - способността си да използва огромните си ресурси и да инвестира, докато пуска на пазара инициативата „Пояс и Път“. Освен това Китай гледа благоприятно на условията, водещи до сътрудничество. Има няколко примера на китайски банки или компании, които си сътрудничат с европейските. На уебсайта на Европейската комисия ясно се посочва, че ЕС ще продължи да се ангажира с Китай, тъй като двете страни споделят интереса си да осигурят функционирането на съответните им инициативи. Това е в интерес на китайското правителство, което силно разчита на мултилатерализма и споделя визията за изграждане на общност за споделено бъдеще за човечеството.
Основната разлика между инициативата "Пояс и Път" и новата стратегия за свързване на ЕС е, че първата вече трупа успехи и непрекъснато се развива, докато втората остава до голяма степен теоретична. Европейският парламент и Европейският съвет ще обсъдят това съвместно общуване и ще допринесат за обсъждане на връзките на предстоящата среща на върха Азия-Европа, която ще се проведе в Брюксел на 18 и 19 октомври. Разбира се, ЕС има тенденция да развива грандиозни теории, на не успява да ги приложи на международно ниво.

препоръчано

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 61
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК