ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Мнима банкерка пише мейли на маймуница, а офертата към получателите е да ги направи милионери. Дотук – нищо, което да не сме виждали, откакто шмекери са измислили нигерийските писма. Различното в случая е, че текстът все пак е на български, макар и много развален и написан с латински букви. Точно както подобава на едно делово писмо, бихме добавили в кръга на шегата. Но иначе темата си е сериозна, ако МВР реши да се заеме, пише "Пазарджишка Марица".
Въпросните писма са от електронна поща в българския портал АБВ. Адресът на подателя е [email protected]. Изпращачът се представя като Симона Фионда, представител на английската Metro bank, а длъжността на дамата е формулирана така: „главен оперативен риск“, каквото и да означава това. Въпросната финансистка твърди, че се свързва с вас от името на свой „murtuv klient“ - Иван, който „инвестирал/депонирал“ 8 200 000 паунда, а после умрял. И тъй като фамилиите ви съвпадали, добричката непозната решила да ви направи богат. Естествено, настоява да си общувате поверително – подчертано с големи букви. Предлага да делите фифти-фифти, тоест – да получите малко над 4 милиона в британска валута, което в родни левчета прави главозамайваща осемцифрена сума.
Ако все още има незнаещи – нигерийското писмо е най-масовата интернет измама, известна в съвременните й форми от 90-те години (иначе, според някои източници първите схеми, без интернет и компютри, разбира се, са от 1588 г. и са дело на хитър испанец). Та, през 90-те няколко безработни нигерийски студенти я приложили на бизнесмени с интереси в петролния сектор. По онова време нигерийското писмо било изпращано чрез писмо, факс или телекс.
Шашмата е известна като „419“ и идва от един член в нигерийския наказателен кодекс, по който се разследва това престъпление.
В африканската държава тази измама се е превърнала в национален бизнес и за борба с нея е създадена специална агенция.
Интернет технологиите днес позволяват на хакерите да изпращат милиони писма дневно на потребители в цял свят. Компютърните престъпници използват програми, които сканират електронната мрежа за имейли. После автоматично до тях се пращат писма с примамливите предложения. След това се иска от жертвите да платят различни такси за „трансфер“. Загубите, нанесени чрез нигерийското писмо, са за милиарди долари.
За интересуващите се от новопоявилия се български вариант, прилагаме текста на писмото от Симона Фионде. Стига да имате търпението да четете на маймуница.