ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Литиево-йонните батерии продължават да се използват масово в технологичната индустрия, като учени от цял свят продължават да търсят разнообразни начини да увеличат техния капацитет и жизнен цикъл. Двама изследователи на MIT направиха много интересно откритие, което се получава в следствие на случаен инцидент в лабораторията им. Благодарение на него те откриват начин как значително да увеличат жизнения цикъл на класическите литиево-йонни батерии, предаде Geek.
Съвременните батерии от този тип разчитат на графитни аноди, за да гарантират дълъг живот на устройствата, които ги използват, но многото цикли на зареждане и разреждане с времето намаляват техния живот. Една от алтернативите е те да бъдат произведени с алуминий, но това също е материал, който се оказва, че се отличава с подобни качества. Учените сега откриват как да спрат образуването на оксидно покритие върху повърхността на алуминиевите наночастици, когато са изложени на пряк достъп до въздух, пише digital.bg.
Идеята им е да ги „накиснат“ в разтвор от сярна киселина, титан и оксисулфатни съединения, който разтваря алуминиевия оксид и го превръща в титаниев оксид. По този начин те блокират процесите на разширяване и съкращаване на анодите и успяват да създадат батерия, която след 500 цикъла на зареждане запазва четири пъти по-голям капацитет от съвременните модели, които използват графитени аноди. Технологията им е доста иновативна и също така позволява те да съхраняват до три пъти повече енергия, което е ѝ другото нейно основно предимство.