ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Специалисти геодезисти на ИАППД вече използват новоизградената GPS геодезична мрежа по българския бряг на река Дунав. Тя е база за извършване на топохидрографни проучвания и други геодезически работи в общия българо-румънски участък на реката.
Чрез мрежата се извършва заснимане на различни обекти като кейови стени, лимани и др. съоръжения и части от реката. Данните от измерванията са с висока точност, които впоследствие се използват за направата на хидрографни карти, за допълване на електронни навигационни карти и др.
За създаването на GPS мрежата са използвани 34 броя съществуващи точки от Държавната геодезична мрежа I и II клас, 270 броя нови и други съществуващи геодезични точки, като новите /198 броя/ са изградени с бетонов фундамент и подземен център.
Мрежата е измерена с използване на глобални навигационни спътникови системи (GNSS) и практически е свързана с европейската геодезическа референтна система (EUREF). За точките са определени и правоъгълни координати в координатна система 1970 г. За всички точки са определени надморски височини в европейска височинна система (EVRS) чрез извършване на трансформации.
За подобряване на точността на надморските височини е изпълнена геометрична нивелация IV клас на девет броя основни точки от мрежата, намиращи се в районите, където има разположени пегели (водомерни постове) за измерване на водното ниво на река Дунав.
Всяка от деветте основни точки (съответно и ориентирните за тях) е измерена със самостоятелен геодезичен полигон с изходни точки от първокласната държавна нивелачна мрежа, намиращ се в близост до основната точка. За всички 27 точки (9 основни 18 ориентирни), измерени с геометрична нивелация, са определени надморските им височини в европейска височинна система EVRS.