ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Тежки сражения избухнаха отново в столицата на Южен Судан Джуба, независимо от международните призиви за спокойствие след смъртоносните престрелки, които прогониха хиляди хора и заплашват крехкото споразумение за мир. ООН изрази дълбока загриженост от изблика на насилие, което отне живота на няколко стотин души и рискува да тласне страната в нова гражданска война. Интензивните сражения започнаха отново с участието на танкове, хеликоптери и артилерия. Очевидци разказват, че „сраженията са изключително интензивни”, а местните жители се барикадират по домовете си.
Хуманитарните работници са се укрили в бункери, а посолството на САЩ предупреди за „сериозни боеве между правителствените и опозиционните сили”. Съветът за сигурност на ООН президентът Салва Киир и заместникът му и негов опонент Риек Мачар да „направят всичко по силите си, за да овладеят силите, които командват, незабавно да сложат край на огъня и да предотвратят разрастването на насилието”. САЩ призовават двамата съперници да „да се посветят искрено на пълното и незабавно прилагане на мирното споразумение, което включва и постоянно спиране на огъня и извеждане на военните сили от Джуба”.
Войниците, верни на Киир, и бившите бунтовници, които подкрепят Мачар, използват танкове, стрелба от хеликоптери, минохвъргачки и гранатомети. Сблъсъците, избухнали в петък, са първите между армията и бившите бунтовници в Джуба, откакто лидерът на бунтовниците Мачар се върна през април, за да поеме поста вицепрезидент в правителство на единството. Тогава 150 войници бяха убити в кратки, но тежки престрелки. Местните медии твърдят, че убитите са 270. Не е ясно колко са убитите в неделя, когато Южен Судан отбеляза пет години от обявяването на независимостта си. Летището в Джуба е затворено, а ООН наредиха на спомагателния си персонал да напусне страната. Последното насилие е удар по мирното споразумение, което не успя да сложи край на гражданската война, избухнала през декември 2013 година, когато Киир обвини Мачар, че замисля преврат.
Съветът за сигурност на ООН настоя съседите на Южен Судан да помогнат за прекратяване на сраженията и поиска допълнителни миротворци. Световната организация настоя също и Киир и Мачар да обуздаят хората си. Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун каза, че е „шокиран и отвратен” от насилието. Призив за спокойствие дойде и от представляващия регионалните епископи Съвет на църквите в Южен Судан, Неговото послание беше излъчено многократно по радиото в неделя. Министърът на информацията на Южен Судан Майкъл Макуеи обвини бившите бунтовници за насилието и в неделя твърдеше, че „правителството има пълен контрол над Джуба”.
Регионални лидери, между които тези на Кения и Судан, настояха за край на сраженията и организиране на среща на високо равнище в Найроби. Хуманитарни работници сигнализираха, че лагер, в който са приютени 28 000 души, е попаднал под кръстосан огън и има ранени. Върволица от хора се беше насочила към друга база на ООН близо до летището, но там също избухнаха престрелки. Стотици южносуданци са преминали в съседна Уганда. Южен Судан получи независимост през юли 2011 година, но оттогава сраженията в страната са повече от мирните периоди. През август 2015 година беше сключено мирно споразумение, което трябваше да сложи край на конфликта, но боевете продължиха, независимо от сформирането на правителство на единството. Десетки хиляди души загинаха в насилието, а близо 3 милиона бяха принудени да напуснат домовете си. Почти 5 милиона оцеляват благодарение на дажби храна. Хуманитарната криза се развива успоредно с икономическата, при която местната валута се обезцени, а инфлацията излезе от контрол. Основната за страната нефтена промишленост е в разруха, а редица градове са сринати до основи.