НОВИ РАЗКРИТИЯ! Кметът на район "Илинден" директно обвини Кирил Петков: Лично той ми отправи заплахи и натиск. Подадох сигнал в прокуратурата

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Лично Кирил Петков дойде при мен и ме заплаши, че ще ме унищожи с цялата сила на партията. Упражни върху мен вербални заплахи и натиск. Каза, че, ако трябва, ще излезе и духовно срещу мен, тъй като се познавал с патриарха.
Това коментира пред бТВ кметът на район Илинден Емил Бранчевски. В края на 2024 г. той напусна издигналата го „Спаси София“, която спечели местните избори съвместно с „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, и се обяви за независим.
Бранчевски беше отстранен от поста през лятото на миналата година заради твърдения, че има фирма във Великобритания и впоследствие възстановен от Върховния административен съд.
„Г-н Кирил Петков дойде тук в Район „Илинден“ и се опита да ми упражни натиск да не изпълня служебните си задължения по време на акцията за събарянето на ромското гето. Той дойде лично, самопокани се, опита се да се наложи да бъде отложено това събаряне без мотиви. Според мен, целта на това беше кариерно развитие на един негов кадър – Марин Тихомиров“, каза Бранчевски.
Според него Петков е искал да създаде казус, чрез който да бъде оказвано влияние и контрол.
„Каза ми: „Отложи изпълнението на заповедта“. Натискът беше конкретно аз да не си изпълня служебните задължения. Аз отказах да наруша закона въпреки всички вербални заплахи – че срещу мен ще се излезе с цялата мощ на партията, беше ми обещано, че публично ще бъда унищожен. Заплахите му се реализираха, дори немски медии дойдоха да отразяват непълна и манипулативна информация“, коментира кметът на „Илинден“.
По думите му Петков дори го е заплашил с „духовно унищожение“, защото се познава лично с патриарха.
Бранчевски уточни, че е подал сигнал към прокуратурата още миналия месец. Относно събарянето на незаконни постройки в „Захарна фабрика“, кметът посочи, че хората са били уговаряни да не се настаняват в предвидените от районната администрация жилища, а след импровизирания протест, лично Кирил Петков е дошъл при него. Бранчевски каза още, че не е разговарял по темата със столичния кмет Васил Терзиев.
Изказването на Бранчевски идва няколко дни след отцепването на двама районни кмета и двама общински съветници в София от „Продължаваме промяната“ и обвиненията в натиск от страна на лидерите в партията. На 24 юни Антикорупционната комисия влезе в Столична община, а столичният заместник-кмет с ресор „Европейски политики, международна дейност и туризъм“ Никола Барбутов беше задържан с още три лица, свързани с търговски дружества.
Кметът на „Илинден“ коментира, че е имал ограничен контакт с Барбутов, а в района няма конкретен проект, който да се ръководи от неговото звено.
Той изтъкна, че заплахите са се реализирали и е подал сигнал за този натиск в прокуратурата.
Както ПИК съобщи, напусналият преди месеци кмет на “Илинден“ коментира решението си във Фейсбук:
"Истината излезе наяве! Кметът на район “Люлин“ публично потвърди това, за което аз говоря от месеци – че “Продължаваме Промяната“ стоят зад изкуствено създадения проблем с настаняването на хората от “Захарна фабрика”. Натискът около “Захарна фабрика“ беше груб, системен и недопустим.
Аз самият бях подложен на директен натиск от политически лидер на партията. Бях първият кмет, който открито се противопостави на този модел на зависимости и задкулисие. Избрах трудния път – пътя на независимост, прозрачност и работа в интерес единствено на гражданите.
Днес виждам, че не съм сам. След кмета на “Витоша” и кметовете на „Люлин“ и “Младост“ също избраха да служат на хората, а не на партийни интереси. Поздравявам ги!
Техният избор доказва, че почтеността е заразна. И че има още кметове, които вярват, че мястото им е не в партийната сянка, а сред хората. Политиката не е търг. Обществените поръчки не са партийна касичка. Кметовете не са подчинени – те са избрани да служат“.