BG EN

"Нюзуик": Новият Източен блок - Китай, Русия и Индия обединяват сили

СВЕТЪТ ДНЕС

"Нюзуик": Новият Източен блок - Китай, Русия и Индия обединяват сили

6329
на 10.07.2015
Нюзуик: Новият Източен блок - Китай, Русия и Индия обединяват сили
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Новият Източен блок - Китай, Русия и Индия обединяват сили, гласи заглавието на статия в сп. "Нюзуик" за срещата на върха на Шанхайската организация за сигурност /ШОС/. Изданието отбелязва, че тази практически неизвестна за Запада международна организация скоро ще включва членове, представляващи половината население на света.

препоръчано

"Ако надеждите на водещите й поддръжници - особено Русия - бъдат, реализирани, 15-тата среща на върха на ШОС в руския град Уфа, ще ознаменува момента, в който тази слабо известна в миналото организация ще започне да изисква много по-голямо внимание от Запада", коментира "Нюзуик". В материала на автора Анди Дейвис се отбелязва, че ШОС възнамерява да покани за пълноправни членове Индия и Пакистан, които да заемат място редом до Русия, Китай, Казахстан, Узбекистан, Таджикистан и Киргизстан. Посочва се също, че идеята зад тези покани е да се разшири влиянието на ШОС в Южна Азия, пише БТА.

"Това подсилва претенциите й, че е противовес на доминираните от Запада международни институции, които господстват от края на Втората световна война. Но ако предстоящото разширяване на ШОС е сигнал за сериозна стъпка към многополюсен световен ред, то това е пътуване, което обещава да бъде дълго и трудно, с достатъчно възможности някои от пътниците да тръгнат по свои различни пътища", пише в материала на "Нюзуик".

В статията се цитират и мненията на редица наблюдатели. Според един от тях, преподавателят по политология в Колумбийския университет Александър Кули, която и интерпретация на евентуалните събития в Уфа да се наложи, тази организация и другите като нея ще продължат да приковават вниманието на западните наблюдатели поради постоянното им подозрение, че световният ред бавно се променя. "Усеща се както в академичните, така и във външни среди, че има любопитство - как би изглеждала могъща, незападна организация?", каза Кули. "По какво ще се различава. Колко ефективна ще бъде тя", отбелязва американският политолог.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 30
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК