BG EN

Обединените патриоти постъпват грозно с ГЕРБ - като Реформаторите. Не се поучиха от грешките на Радан

Политика

Обединените патриоти постъпват грозно с ГЕРБ - като Реформаторите. Не се поучиха от грешките на Радан

50618
на 11.07.2018
Обединените патриоти постъпват грозно с ГЕРБ - като Реформаторите. Не се поучиха от грешките на Радан
Автор:   Ива Николова

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Не им върви на ГЕРБ с коалиционните партньори. Нито в предишния мандат, нито в този.

препоръчано

Скандалите между партиите в коалицията, която партнира Бойко Борисов в управлението, доказват, че е крайно време да се направят сериозни промени в законите, които регламентират създаването на коалиции.

Шумните разправии на обединените партии по всевъзможни поводи са ясен знак, че колкото и да се кълнат, че са се събрали заради общи принципи, макар да имат известни различия помежду си, истината е точно обратната - единственото, което ги обединява, е безпринципното им желание да влязат в парламента на всяка цена, а пък сетне, както се казва,"ще му мислим".

Едва ли някой с днешна дата си спомня, че сегашните коалиционни партньори на ГЕРБ в лицето на Обединените патриоти всъщност се състоят от 5, а не от 3 партии. Но за Средна европейска класа и Съюз на патриотите "Защита" никой не е чувал от изборите насам, а май и преди това.

Не е тайна готовността на някои партии в Обединените патриоти преди последния парламентарен вот да се коалират с БСП, ако беше спечелила изборите. Левицата не спечели и за Обединените патриоти не беше проблем да се коалират с ГЕРБ. А тъй като ГЕРБ и БСП са диаметрално противоположни по възгледи, излиза, че последното, което е ръководило Обединените патриоти при коалирането, са били принципите.

Едничката им цел е била да влязат в парламента и заради обстоятелствата - и във властта.

Едва ли може да се каже нещо по-различно и за предишните коалиционни партньори на ГЕРБ в лицето на Реформаторския блок. Само 2 години след края на предишния мандат никой не си спомня за самия него, камо ли за факта, че той се състоеше от 7 партии, като една от тях напусна коалицията почти веднага.

По време на предизборната кампания блокът рязко се противопоставяше на политиката на правителството на Борисов, което не му попречи да влезе във властта, коалирайки се с него. И само година по-късно се разпадне по странния шизофреничен начин да остане в управлението (Москов) и в същото време да държи опозиционни речи (Радан, Христо Иванов).

С днешна дата от Реформаторския блок няма и помен, а партиите в него правят коалиционни тегели в различни посоки с едничката съкровена мечта пак да влязат в парламента, а пък защо - "сетне ще му мислят".

Между другото точно такива коалиции раждат чудовища, като това например земеделецът Николай Ненков да е военен министър, а пък адвокатът Божидар Лукарски да е икономически министър. В името на справедливостта трябва да припомним, че преди два-три мандата Красимир Каракачанов без малко не стана военен министър с мандата на НДСВ, само че в коалиция с БЗНС на Анастасия Мозер и други, която го възпря.

Преди това Каракачанов беше в коалицията ОДС по време на мандата на Иван Костов, но накрая я напусна.

Не по-различно е положението и в левия сектор и тамошното брауново движение на партии. За това, че БСП всъщност е в коалиция в парламента, хората се сетиха едва след като Земеделският съюз "Александър Стамболийски" на Спас Панчев го напусна. Досега обаче коалицията "БСП за България" се състоеше от 6 партии, след които е и Комунистическа партия на България, колкото и на социалистите да им се иска да нямат нищо общо с комунизма. 

Безславни и безвестни останаха в историята десетки коалиции на десетки партии, някои от които се създаваха в последните дни на съответното Народно събрание само и само да се сдобият с време за пропаганда и агитация по националните медии. Както и заради субсидиите, които партиите в тях получаваха. В това отношение бяха наложени някои плодотворни промени, ограничаващи харченето на народна пара за меркантилните цели на самозабравили се политикани.

Затова, ако законодателите наистина са загрижени за народната пара, би трябвало да затегнат правилата за коалиране най-вероятно на електорален принцип, т.е. по брой избиратели, а не да вкарва във властта политически лилипути.

И най-логично би било, ако една партия не може да премине сама 4%, за да влезе в парламента, да няма право да влиза в никакви коалиции. Иначе всички приказки, че коалициите се сключват на принципна основа, дрънчат на кухо най-малкото защото не отговарят защо, след като коалицията им е принципна, не са в една партия, а в различни. Или всичко е плод на лични разправии и дрязги кой да води бащина дружина, за да лапа повече държавна пара.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния топ хороскоп на Алена за 26 ноември - ето с какви изненади ще се сблъскат зодиите днес САМО В ПИК: Вижте ексклузивния топ хороскоп на Алена за 26 ноември - ето с какви изненади ще се сблъскат зодиите днес
ПИК TV x
Нидал Алгафари пред ПИК TV: Единственият възможен вариант е Атанасов председател на НС, а Борисов премиер. ППДБ е време да се примирят, че Пеевски е фактор в политиката (ВИДЕО) Нидал Алгафари пред ПИК TV: Единственият възможен вариант е Атанасов председател на НС, а Борисов премиер. ППДБ е време да се примирят, че Пеевски е фактор в политиката (ВИДЕО)
ново
Днес: 31
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК