BG EN

ОБЗЕМА ГИ ОТЧАЯНИЕ: ППДБ в паника от изборен провал - вадят "Правосъдие за всеки" и Малена за партиен митинг пред Съдебната палата 

Епицентър

ОБЗЕМА ГИ ОТЧАЯНИЕ: ППДБ в паника от изборен провал - вадят "Правосъдие за всеки" и Малена за партиен митинг пред Съдебната палата 

133308
преди 4 часа
ОБЗЕМА ГИ ОТЧАЯНИЕ: ППДБ в паника от изборен провал - вадят Правосъдие за всеки и Малена за партиен митинг пред Съдебната палата 
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Очакванията за резултат под 10% на предсрочните избори на 19 април очевидно поставят ППДБ под сериозно напрежение, принуждавайки ги да прибегнат до добре познат сценарий - организиране на партиен митинг пред Съдебната палата в София чрез проксито "Правосъдие за всеки".

препоръчано

Реалната опасност коалицията да се срине под психологическата граница от 10% води до спешна мобилизация. В опит да консолидират разколебан електорат, формациите отново залагат на уличен натиск, представян като гражданска инициатива. 

Интересът към събитието обаче остава крайно слаб. За 48 часа от създаването му във Фейсбук, едва малко над 100 души са заявили участие. За сравнение, при откриването на кампанията на ППДБ в София преди 20 дни, присъстващите бяха приблизително 200 души, заедно с кандидатите за депутати - резултат, който също не вдъхва оптимизъм. 

В опит да избегнат нов публичен провал, лидерите на "Да, България", "Продължаваме промяната" и "Демократи за силна България" формално се дистанцират от организацията на предстоящия партиен митинг. Въпреки това връзката им с инициативата остава видима, което създава усещане за противоречие и двойна игра.

Официално митингът се организира от "Правосъдие за всеки" -, структура, възприемана отдавна като НПО-прокси на ППДБ. Допълнително един от водещите ѝ представители - бившият пловдивски депутат Велислав Величков, бе включен в софийските листи от квотата на ПП, което засилва впечатлението за пряка политическа обвързаност. 

Събитието, насрочено едва десет дни преди изборите, традиционно ще бъде насочено срещу ръководството на прокуратурата и в защита на съдиите. В същото време обаче се създава усещане, че ППДБ и "Правосъдие за всеки" индиректно застават и зад спорни фигури, включително отстранената българска представителка в Европейската прокуратура, известна като Теди Еврото.

Така се оформя парадокс, при който отстранената от Лаура Кьовеши Теодора Георгиева започва да се използва като символ в политическата линия на "жълтопаветниците" във войната им за овладяване на позицията на главния прокурор. 

Допълнително напрежение внася и фактът, че "Правосъдие за всеки" обявява митинга като подкрепа за служебните министри Андрей Янкулов и Емил Дечев, възприемани като най-близките до ППДБ членове на незаконното правителство "Гюров". Това поражда още въпроси относно реалната независимост на служебната власт и връзките ѝ с политическата коалиция. 

На този фон остава открит въпросът дали ще бъде потърсена публична яснота относно контактите и пътуванията на Емил Дечев до съседна Гърция, при това в компанията на Теодора Георгиева, след като вече е било известно обстоятелството около нейното назначение като европейски прокурор чрез лобистката роля на Петьо Петров-Еврото. 

Партийният митинг на "Асен не е гей", "Божо Пърхота", "Ивайло Оземпика", "Гнома" и "Велислав, който не пие…", изглежда и като част от кризисен ПР ход. Опит да се ограничат щетите върху имиджа на ППДБ, включително покрай разкритията и доказателствата за връзки на техни представители със сектантско-педофилската секта от хижа "Петрохан".

Остава и въпросът дали Малена - GenZ-кандидатът за народен представител от ПП и дъщеря на осъден преди 14 години за кражба на гориво от рафинерията "Лукойл", отново ще бъде използвана като лице на призивите за съдебна реформа, мотивирана от лична неприязън към прокуратурата и политическите опоненти.  

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев пред ПИК TV: Слънце и над 20 градуса до четвъртък, неясно време за Великден Проф. Георги Рачев пред ПИК TV: Слънце и над 20 градуса до четвъртък, неясно време за Великден
ново
Днес: 55
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК