ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Обстановката в Родопите остава критична, като на места преспите са по няколко метра. И община Лъки обяви бедствено положение заради натрупалия сняг. Повечето населени места в планинската част на Смолянска област вече дни са без ток.
Тази сутрин е осигурен хляб от Смолян за общините Рудозем и Златоград. Понеделник и вторник ще бъдат неучебни дни за цялата Смолянска област. Възможно е дори в рамките на днешния ден електрозахранването да не може да бъде възстановено, каза областният управител Недялко Славов за БНР. Говорим за общините Рудозем, Мадан, Златоград, Неделино, Баните. Повредите по далекопроводите на този етап се отстраняват извън територията на нашата област, тъй като се осъществяват варианти за електроснабдяване през Кърджалийска област, поясни Славов. Дори и да има бедстващи хора няма как да се разбере, защото клетките на мобилните оператори не работят, допълва заместник областният управител Зарко Маринов. Изключително тежка продължава да е обстановката в област Кърджали. Второ денонощие без ток са 380 населени места. На практика това са всички общини в района.
Ток има само в областния център Кърджали. Работата на аварийните екипи е затруднена от липсата на достъп до проблемните места заради многото паднали дървета по пътищата. До повечето села трудно се стига, а до други изобщо няма път. Групи на горските стопанства разчистват терена с моторни резачки и високопроходими машини. За да координира работата на екипите, в Кърджали е заместник министърът на енергетиката Жеко Станков. Следобед се очаква да пристигне и министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. Аварирали са 10 електропровода, оставили без ток областите Кърджали и Смолян. Към района са привлечени допълнителни сили от Южна България, които ще помагат за възстановяване на електрозахранването.
Почистването на пътищата е много трудно, местната техника не може да се справи, затова са насочени седем роторни снегорина от различни части на страната. В дежурните центрове продължават да пристигат сигнали за помощ. Няма бедстващи хора.
Спасителите, заедно с медици, са помогнали на 5 родилки и един сърдечно болен. За да стигнат до тях, е трябвало е да се пробива пътя, да се режат паднали дървета, а в някои от случаите и да се ходи пеш през еднометрови преспи. Има сигнали за диабетно болен, който се нуждае спешно от инсулин и за деца с висока температура.
Отворен за движение вече е пътят Момчилград - Крумовград, в момента се разчиства шосето за Ардино. Затворен остава пътя Кърджали - Асеновград. Трудно се пътува по направлението за Хасково. Ситуацията в Хасковска област започва да се успокоява след падналите валежи от сняг.
Пътната мрежа е почистена от навяванията и падналите дървета. Все още без електричество са 100 населени места. Усложнена е обстановката и в родопската част на Пазарджишка област. Велинград и Сърница отново са без ток, след като днес пак са се скъсали високоволтови електропроводи.
Пътищата са труднопроходими. Паднали клони и преспи са затруднили тази сутрин превозването на родилка от Сърница към Велинград, затова към нея е изпратен противопожарен автомобил и линейка. Екипите вече са достигнали до родилката и тя е откарана в общинската болница в курортния град. Въпреки усложнената обстановка, към момента в Пазарджишка област няма бедстващи хора, според началника на кризисния щаб комисар Иван Панайотов.


