ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Очaква се днес да бъдат представени мерките за безопасност в железопътния транспорт. Това ще направят вицепремиерът и транспортен министър Гроздан Караджов и ръководствата на “Холдинг БДЖ“, НКЖИ и ИА “Железопътна администрация“, предава БНТ.
След встъпването си в длъжност транспортният министър разпореди на дружествата да направят анализ на системата за сигурност в жп транспорта и да предложат мерки за подобряване на безопасността на превозите с българските железници.
Още през март министър Караджов обяви, че се предвиждат краткосрочни и дългосрочни мерки за безопасно движение в жп транспорта. Поставяне на камери във всеки локомотив, мотриса и жп гари е една от мерките.
Сред останалите предложения са още: подобряване на GPS системата за контрол на скоростта на влаковете, която ще уведомява превозвачите и влаковите диспечери за превишаване на скоростта. Обмисля се и въвеждане на забрана за движение в участъците, в които няма работеща осигурителна техника.
Дългосрочните мерки предвиждат решаване на проблема с образователното и квалификационно равнище на персонала на ключовите за железопътния транспорт професии.