Бившият хърватски генерал Анте Готовина, смятан за "герой" от войната за независимост на своята страна, ще научи в петък съдебното решение от обжалването на присъдата си от 24 години затвор за убийството на сърби в Хърватия, произнесена от Международния трибунал в Хага.
Откритото съдебно заседание в Хага ще започне в 09.00 часа и ще бъде следено внимателно в Хърватия. Няколко хиляди души се очаква да се съберат на главния площад в Загреб, където четенето на присъдата ще се предава пряко на огромен екран. Няколко сдружения на ветерани от войната за независимост призоваха вчера за молитвено бдение в четвъртък срещу петък през нощта в Загреб, в което се очаква да се включат няколко хиляди души. Други меси и молитвени бдения "за хърватските генерали" ще се състоят в цялата страна и специално в Книн /Южна Хърватия/ - място със символично значение за края на войната в
Хърватия /1991-1995/.
Епископът на Сисак /Централна Хърватия/ Владо Кошич също прикани вярващите "да издигнат гласа си срещу несправедливостта спрямо генералите и Хърватия" и "да се молят за справедлива присъда".
Осъждането на Анте Готовина на 24 години затвор и на другия обвиняем, бившият генерал Младен Маркач на 18 години затвор, което бе положително посрещнато от Сърбия и правозащитните организации, бе много зле прието в Хърватия, където двамата мъже са смятани за герои.
Трети генерал, Иван Чермак, 62-годишен, бе оправдан и не се появи в апелативния процес, тъй като обвинението не обжалва оправдателната присъда. Анте Готовина ръководеше операция "Буря" на хърватските сили, която имаше за цел възвръщане под контрола на Загреб на територията на самообявилата се Република Сръбска Краина /Южна Хърватия/ - един от последните анклави на съпротива, контролирани от сърбите в Хърватия през 1995 г. Операцията ускори края на войната в Хърватия. Готовина и Маркач, и двамата на 57-годишна възраст, бяха
признати за виновни на 15 април 2011 г. на първа съдебна инстанция по обвинения в убийства, разрушения, грабежи, нехуманни действия и жестоко отношение. Те обжалваха присъдата. Според обвинителния акт Готовина е отговорен за смъртта на 324 цивилни или войници, оставили оръжието, и за принудителното изселване на 90 000 сърби от Краина. Асоциациите на сръбските жертви сочат като цифри 220 000 бежанци и близо 1200 убити цивилни.
Освен осъждането на двамата генерали, Международният трибунал посочи в решението си на първа инстанция, че бившите хърватски ръководители, като бившия президент Франьо Туджман, починал през 1999 г., са участвали наравно с Готовина в "съвместно престъпно начинание", целящо прогонване на сърбите от страната. Тогавашният хърватски премиер Ядранка Косор определи обвинението като "неприемливо", докато близо 10 000 демонстранти протестираха срещу присъдата на главния площад в Загреб ден след произнасянето й.
Анте Готовина бе арестуван в ресторанта на луксозен хотел на Канарските острови през декември 2005 г., след като се укриваше в продължение на четири години, докато другите обвиняеми се предадоха доброволно на 11 март 2004 г. Процесът на първа инстанция започна на 11 март 2008 г., а апелативният процес - на 14 май 2012 г.
Хърватия, чието присъединяване към ЕС бе специално обвързано със сътрудничеството на Загреб с Международния трибунал, се очаква да стане 28-та страна член на ЕС през юли 2013 г.