23
11.07.2018
23
78224

Хърватия достигна своя първи исторически финал на Мондиал, след като надви Англия с 2:1 след продължения в 1/2-финална среща от големия турнир, която се игра на "Лужники" в руската столица Москва.

Трипиър даде аванс на "Трите лъва" след прекрасен удар от фаул още в 5-ата минута, но Перишич възстанови равенството в 68-ата минута и върна надеждите на "шахматистите", че могат да сторят нещо голямо.

В крайна сметка редовното време завърши при реми и се стигна до две продължения от по 15 минути, а четири минути след началото на второто продължение Манджукич хвърли хърватските фенове на стадиона в екстаз.

Така Хърватия ще играе срещу Франция в спор за титлата.

До момента най-доброто постижение на страната на световни финали бе 1/2-финалното класиране през 1998 година във Франция.

Срещата започна по най-добрия възможен начин за англичаните и още в 5-ата минута те стигнаха до попадение.

Трипиър отправи фантастичен удар от фаул малко преди дъгата и матира противниковия страж, за да даде аванс на родината си.

През следващите минути англичаните бяха отборът, който владееше инициативата, и създадоха няколко доста опасни атаки.

Все пак и Хърватия опита нещо интересно и в 19-ата минута Перишич се отчете със силен удар от дистанция, но Пикфорд улови без проблем.

Две минути след това Ребич се озова на добра позиция и опита да стреля, но в последния момент ударът му бе блокиран. В 31-ата минута Кейн бе на косъм да вкара от близка дистанция, но реферът вдигна флага за засада, макар че такава всъщност изобщо нямаше. В 33-ата минута удар на Ребич с левия крак бе спасен от Пикфорд, който запази вратата си суха в тази ситуация. Малко преди края на полувремето Лингард изпробва късмета си от границата на наказателното поле, но за негово съжаление топката премина покрай вратата.

Второто полувреме започна с доста добро темпо на игра, но през първите минути от него нямаше интересни положения пред двете врати. В 60-ата минута Кейн бе на косъм да засече едно страхотно центриране във вратата на противника, но в крайна сметка Ловрен се намеси прекрасно и предотврати чист гол.

Малко след това Ракитич пробва воле от дистанция, но топката премина много високо над вратата. В 64-ата минута Стърлинг проби в наказателното поле, но загуби контрол и падна в близост до противниковия страж, а това бе доста добър шанс за британците.

Броени минути след това Перишич пробва удар от границата на наказателното поле, а Уокър се намеси прекрасно и предотврати чист гол, след като блокира топката.

В 68-ата минута Перишич успя да изравни резултата, след като засече с крак фантастично центриране на Върсалко.

Точно пет минути след това Перишич можеше да направи обрата в мача факт, но ударът му се отби в страничната греда. Постепенно англичаните успяха да поизравнят играта през следващите минути, но до чисто положения така и не се стигна. В 83-ата минута Манджукич стреля от много трудна позиция, но Пикфорд бе на мястото си и улови удара му.

До края на редовното време нямаше повече голове и се стигна до две продължения от по 15 минути. В средата на първото след удар с глава на Трипиър, Върсалко изчисти топката пред голлинията и предотврати чисто попадение.

В края на първото продължение Манджукич бе на косъм да направи обрата в мача пълен, но Пикфорд осъществи феноменално спасяване след неговия удар от близка дистанция.

Две минути след началото на второто продължение Брозович отправи много коварен удар, който обаче премина встрани от вратата, акцентира "Гол".

В 109-ата минута Манджукич се измъкна зад отбраната на англичаните и с безкомпромисен удар направи обрата в мача пълен, а до самия край на срещата нямаше повече попадения.