ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Дерогацията на руския петрол ще отпадне след година. Така “Лукойл Нефтохим Бургас“ ще работи с руски петрол до 30 септември 2024 година, когато дерогацията ще се отмени изцяло. Дотогава поетапно рафинерията трябва да сменя произхода на нефта, с който работи.
Това решиха депутатите окончателно на второ четене днес с промени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.
Пред депутатите в икономическата комисия вчера Богдан Богданов предупреди депутатите, че първоначално заложеният 30-дневен срок за въвеждане на забрана за внос на руски петрол ще доведе до скок в цените на горивата. Така се стигна до увеличаване на срока.
Предвижда се рафинерията до 31.12.2023 година да има право да преработва не повече от 80% петрол с руски произход, до 31.03.2024 година не повече от 75%, до 30.06.2024 година не повече от 50%, до края на септември другата година не повече от 25% и така до 01.10.2024 година, когато окончателно "Лукойл" ще трябва да премине към преработката на петрол с неруски произход.
Ако руската компания не спази условието за пълна диверсификация на доставките на суров петрол, правителството трябва да постави рафинерията и всички останали активи, притежавани от “Лукойл”, под държавен контрол чрез особен търговски управител.
Особеният търговски управител в “Лукойл” ще е отговорен пред Народното събрание и контролиран от него.
Той ще се избира по предложение на Министерския съвет. В изключителни случаи, при които няма действащо Народно събрание, особеният управител ще се назначава от Министерския съвет.
От опозицията имаха критики към промените.
“Защитата на руските интереси от страна на “Възраждане” и БСП не кореспондира с българските интересите. Ние искаме “Лукойл” да си плаща данъците тук”, думата взе Ивайло Мирчев от ПП-ДБ.
“Нали знаете, че голяма част от доставките в ОМВ са на руски петрол, към тях ще има ли някакви санкции. Прав сте, не се защитават българските интереси, а лични и такива на частни фирми”, посочи Борисов Гуцанов от БСП.
“Когато държавата толерира едни фирми за сметка на други това не е свободен пазар, държавата се намесва сега в пазара и може да доведе до фалита на “Лукойл Нефтохим” и до национализацията, взе думата Тошко Йорданов от ИТН.